REKLAMA

reklama

                      

Uważajmy na rowerzystów!

Uważajmy na rowerzystów!

We wtorek w naszym powiecie doszło do dwóch zdarzeń z udziałem rowerzystów.

O godzinie 10:00 w Czernichowie na ul. Żywieckiej miało miejsce pierwsze z nich. 70-letni mieszkaniec naszego powiatu kierując Subaru, zajechał drogę 77-letniemu rowerzyście, wskutek czego cyklista uderzył w tył japońskiego pojazdu. W wyniku zdarzenia doznał on obrażeń ciała.

Niespełna 12 godzin później, o 21:50 w Pewli Małej doszło do drugiego tego dnia zdarzenia z udziałem rowerzysty. Także w tym wypadku winny zaistniałej sytuacji był kierujący samochodem. 36-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, kierując VW Passatem podczas omijania innego pojazdu, zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie zderzył się z prawidłowo jadącym 28-letnim rowerzystą. Niestety i w tym wypadku poszkodowany doznał obrażeń i konieczny był jego transport do szpitala. 

Musimy pamiętać, że rowerzyści są tzw. niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego. W razie kolizji z innymi nie chroni ich karoseria ani poduszki powietrzne. O wyprzedzaniu rowerzystów mówi Prawo o Ruchu Drogowym:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.

My jednak radzimy, aby ten odstęp był największy, jaki możliwy jest w danej sytuacji, dobrze, jeżeli będzie to 1,5 metra, lub nawet 2 metry. Do rowerzystów także apelujemy o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

 

Źródło:
KPP Żywiec

Ż997

 

Przeczytaj także

 REKLAMA