REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Nawet 8 lat pozbawienia wolności dla sprawcy tragicznego wypadku w Żywcu

Nawet 8 lat pozbawienia wolności dla sprawcy tragicznego wypadku w Żywcu

Wracamy do sprawy śmiertelnego wypadku drogowego sprzed tygodnia, który miał miejsce w Żywcu.

Przypominamy, w ubiegłym tygodniu przedstawialiśmy wstępne ustalenia policji na miejscu zdarzenia:

Jak wstępnie ustalili policjanci, 64-letni kierowca samochodu ciężarowego Man wraz z naczepą, jadąc w kierunku Bielska-Białej, na zwężonym odcinku jezdni nie zastosował się do znaków pionowych, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z audi, po czym uderzył w bariery energochłonne. Następnie w samochód ciężarowy Man uderzył nadjeżdżający citroen jumper. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 49-letni kierowca audi, a 50-letnia pasażerka w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Do szpitala z obrażeniami ciała trafił również kierowca samochodu ciężarowego oraz dwóch pasażerów z citroena. W wyniku zdarzenia uszkodzony został również samochód renault, w który uderzyły elementy pojazdów biorących udział w zdarzeniu.

 

Po dalsze ustalenia w sprawie tego zdarzenia zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. W otrzymanej dzisiaj odpowiedzi na nasze pytania, rzecznik prasowy bielskiej prokuratury prok. Agnieszka Michulec informuje, że:

Prokuratura Rejonowa w Żywcu prowadzi postępowanie (...) w sprawie nieumyślnego sprowadzenia w dniu 17 stycznia 2022 r. w Żywcu woj. śląskiego katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób następstwem, której była śmierć człowieka oraz ciężki i średni uszczerbek na zdrowiu wielu osób, tj. o przest. z art. 173 § 1 k.k. w zw. z art. 173 § 2 k.k. w zw. z art. 173 § 4 k.k. i art. 177 § 1 k.k.

Dotychczas nie było możliwe przesłuchanie wszystkich uczestników zdarzenia. Powodem takiego stanu rzeczy jest ich przebywanie w szpitalu oraz inne nadzwyczajne okoliczności dotyczące ich stanu zdrowia. Kierujący samochodem ciężarowym przebył operację i także przebywa jeszcze w szpitalu. Na dzisiaj zaplanowana została sekcja zwlok osoby, która poniosła śmierć w wyniku zdarzenia - przypominamy, że to 49-letni kierujący Audi.

Na chwilę obecną żaden z uczestników zdarzenia jeszcze nie usłyszał zarzutów dotyczących nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Kara jaka może czekać sprawcę tego zdarzenia to nawet 8 lat pozbawienia wolności. Wszyscy kierowcy biorący udział w tym zdarzeniu byli trzeźwi. 

 

Art.173 K.K.

§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art.177 K.K.

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Ż997

Przeczytaj także

 REKLAMA