REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Dwa niebezpieczne zdarzenia na Żywiecczyźnie
Ilustracja

Dwa niebezpieczne zdarzenia na Żywiecczyźnie

Jesień to czas zmniejszonej widoczności oraz wzmożonych opadów deszczu.

Przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków!

Wczoraj na terenie Żywiecczyzny doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Po północy w Żywcu na ulicy Krakowskiej kierujący oplem 18-latek, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. Jak ustalili policjanci, kierowca był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania.  Z kolei tuż przed 22.00 w Ciścu na ulicy Prymasa Wyszyńskiego, również 18-latek, kierując subaru, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i na łuku drogi doprowadził do przewrócenia pojazdu, który wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji. 18-latek był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania.  Wraz z nadejściem jesieni warunki na drogach są bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Niejednokrotnie mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • zadbaj o stan techniczny swojego pojazdu, zwłaszcza stan oświetlenia, sprawność układu hamulcowego;
  • zadbaj o prawidłową widoczność drogi – dokładnie oczyść szyby i lusterka pojazdu przed rozpoczęciem jazdy, sprawdź również stan i działanie wycieraczek;
  • zmień opony z letnich na zimowe;
  • przestrzegaj ograniczeń prędkości, pamiętaj, aby dostosować ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych;
  • obserwuj drogę i otoczenie;
  • pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie w rejonie skrzyżowań, przejazdów kolejowych i przejść dla pieszych;
  • zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Przy tej okazji przypominamy także spot 'Noś odblaski. Nie daj się zamknąć w czarnym worku.' Doskonała narracja w wykonaniu lektora filmowego Macieja Gudowskiego oraz przejmujące obrazy, w połączeniu z pełną grozy muzyką, tworzą wstrząsającą mieszankę, wobec której nikt nie może pozostać obojętny.

źródłó: KPP w Żywcu 

Przeczytaj także

 REKLAMA