REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Rowerzysta z 3 promilami alkoholu trafił do szpitala

Rowerzysta z 3 promilami alkoholu trafił do szpitala

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że chętnie przesiadamy się na jednoślady. Jednak przed rozpoczęciem sezonu rowerzyści powinni przypomnieć sobie najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym. O tym, jak niebezpieczne jest ich ignorowanie przekonał się 41-latek, który wybrał się na wycieczkę rowerową mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

 

Trwa ogólnopolska akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Ma ona na celu przypominanie i uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych, jak też promowanie właściwych zachowań wobec innych uczestników ruchu.  O tym, jak niebezpieczne jest ignorowanie przepisów ruchu drogowego przekonał się 41-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego.  Do zdarzenia doszło w miniony wtorek około 12.00 w Węgierskiej Górce. Policjanci z miejscowego komisariatu otrzymali informację o rowerzyście, który uległ wypadkowi. Natychmiast pojechali na miejsce. Zastali tam zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy 41-letniemu rowerzyście. W rozmowie z nim policjanci ustalili, że gdy jechał rowerem stracił równowagę i upadł na jezdnie. Badanie alkomatem  wykazało, że miał on w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Za złamanie przepisów prawa otrzymał mandat karny.  Poniżej przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z jednośladów, a przede wszystkim korzystajmy z nich będąc trzeźwym.  Rowerzysto!

  • używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
  • korzystaj z dróg dla rowerów,
  • przestrzegaj przepisów,
  • nie wymuszaj pierwszeństwa,
  • sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywane manewry (skrętu, zmiany pasa ruchu),
  • korzystaj z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

  • Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła). Rowerzyści nie bez powodu określani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć. Dlatego przypominamy również o kasku oraz elementach odblaskowych. I chociaż w aktualnie obowiązujących przepisach ma obowiązku ich używania, musimy pamiętać, że zakładając kask, chronimy głowę - najbardziej narażoną na urazy część ciała. Natomiast kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe czy opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

źródło: zywiec.policja.gov.pl

Przeczytaj także

 REKLAMA