REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W mediach społecznościowych wyjatkowym wyzwaniem jest zgłoszenie do akcji  "Przeczytam 52 książki

w roku", a my, wbrew statystykom, mówiącym o spadku poziomu czytelnictwa w naszym kraju, postanowiliśmy zachęcić Was do częstszego sięgania po książki.  Czy rację ma noblistka Wisława Szymborska, która powiedziała, iż "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"? W pełni się z tym zgadzamy, jeśli Wy również - zapraszamy do udziału w naszej akcji.  Co tydzień w piatek będziemy proponować jedną książkę. Informację o niej znajdziecie w zakładce Książka Tygodnia. Jeśli ktoś z Was również chce polecić ważną literacką pozycję - zapraszamy. 

Rozpoczynamy od nowości czytelniczej, poleconej przez Żywieckę Bibliotekę Samorządową. Tekst nadesłała Monika Derus. 

Adam Bielecki - aktualnie jeden z najgłośniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, zdolnych, ale także kontrowersyjnych, himalaistów świata. Jego „odwaga gór”, przypłacona wieloma wyrzeczeniami, śmiercią współtowarzyszy, niejednokrotnie ostrą krytyką opinii publicznej, ale także niezłomnością i wytrwałością w dążeniu do celu, budzi nie tylko, tak powszechne zawsze, pytania o sens i granice ryzyka, o etykę i odpowiedzialność, o zakres ludziej wytrzymałości.
Jest równocześnie obrazem człowieka o wielkiej fizycznej i mentalnej sile, człowieka, którego życie podporzadkowane zostało pięknej, dla wielu niepojętej i zabójczej, pasji.
Książka "Spod zamarzniętych powiek" to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbruma I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej tylko przez nielicznych na świecie.
Książka powyższa to kolejny już tytuł na naszej bibliotecznej liście bestsellerów traktujących o tematyce górskiej. Oprócz starszych wydań różnych autorów, na aktualnym topie znajdują się także najnowsze wydania biografii Jerzego Kukuczki oraz Wandy Rutkiewicz.
 
 bielecki1
Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE