REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

28 lutego tego roku premierę miała trzecia część serii „Kryminał pod Psem” autorstwa Marty Matyszczak.

Najnowsza część cyklu nosi tytuł „Strzały nad jeziorem". Główni bohaterowie - Róża Kwiatkowska i Szymon Solański - zarówno działając wspólnie i w porozumieniu, jak i w wydaniu solo - to prawdziwie wybuchowa mieszanka! Najważniejszym jednak  bohaterem jest najcudowniejszy kundelek we wszechświecie, adoptowany przez Szymona z chorzowskiego schroniska - Gucio. Nie jest to jakiś tam kundel, to kundel-detektyw i kundel-narrator! Ważna Psia Persona! Proszę mi uwierzyć, że świat widziany i opowiedziany z psiej perspektywy wygląda zupełnie inaczej...

strzały1

 

Tym razem akcja rozgrywa się nad pięknym Jeziorem Barlineckim. Niech Was jednak nie zmyli ta lokalizacja, która nasuwa sielankowe obrazki, że "siedzą oni i jedzą tłuste kiełbasy" czy wypoczywają w pięknych okolicznościach przyrody Puszczy. Tam, gdzie pojawiają  się Szymon i Gucio i/lub Róża tam zawsze duuuuuuużo się dzieje! Początek historii jest straszny-łamane -przez-okrutny-łamane --przez - katorżniczy , czyli wczasy odchudzające, w których bierze udział Kwiatkowska ...A wróć! - cofam to ostatnie, ďo choć Róży lekko nie było, to jednak efekt był zaskakujący i wart wszelkich wyrzeczeń i tortur. Wszystko byłoby super i pewnemu nieogarniętemu facetowi, ( czyli Szymonowi ) z pewnością oczy wyszłyby z orbit, gdyby nasza dziennikarka nie została ... oskarżona o morderstwo. A to dopiero początek kłopotów! Tu też zaczyna się rola detektywa Solańskiego i czarująco-błyskotliwego Gucia, którzy to prowadzą śledztwo na dwie nogi i trzy i pół łapy, przy wątpliwym wsparciu miejscowych stróżów prawa.

Marta Matyszczak po raz kolejny zaserwowała smakowitą czytelniczą ucztę. Menu bardzo zrównoważone : ciekawa kryminala intryga podana lekko i przystępnie, przyprawiona sporą dawką humoru, z odrobina aktualnych problemów społecznych i politycznych, szczyptą relacji damsko - męskich, nutą nostalgii, a do tego garść rozważań prawie filozoficzno-egzystencjalnych. Całość pięknie podana, bo okładka książki cudna!

strzały2

Lubię takie klimaty, lubię styl Autorki, lubię ten rodzaj humoru, kocham Gucia i staram się nadążyć za Szymonem i Różą - jednym słowem - POLECAM! Jeśli macie ochotę na dobrą lekturę w stylu Joanny Chmielewskiej, gdzie pod lekką rozrywkową przykrywką Autorka porusza ważne i aktualne problemy i kochacie zwierzęta, to książki Marty Matyszczak są dla Was.

Tekst i zdjęcia: Ewa Suchoń. 

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE