REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Betlejem z lipowego drzewa
Fot: informaciebojnice.sk

Betlejem z lipowego drzewa

Niesamowite miejsce!

 Rajecka Lesna miejscowość, która leży w południowej części Małej Fatry. Do 1948 r. nosiła nazwę Frivald. W jej centrum znajduje się od 1886 r. sanktuarium Narodzenia Maryi Panny. Jedną z jego części jest szopka. Autorem bogatej w detale, liczbę postaci oraz rozwiązania techniczne, skomplikowanej konstrukcji z drewna lipy jest Jozef Pekara, który po przejściu na emeryturę postanowił stworzyć niepowtarzalne dzieło.

skbetlejem3

Wykonanie szopki zajęło mu aż piętnaście lat, a jej montaż kolejne dwa. Czas spędzony nad jej tworzeniem przełożył się bezpośrednio na końcowy rozmiar. Słowacka Szopka jest niezwykłym dziełem sztuki rzeźbiarskiej, o wymiarach 8,5 x 2,5 x 3 metry. Jej twórca wystrugał łącznie 300 figurek postaci, 120 owiec i kilkanaście zabytków słowackiej kultury.

Jest to niezpomniane przeżycie. Figurki z szopki poruszają się płynnie, harmonijnie i z gracją, podziw budzą detale, które zostały wykonane po mistrzowsku, stanowią zwieńczenie trudu i cierpliwości autora. 

skbetlejem4

Z biblijnych scen pojawia się jedynie stajenka z Jezusem, przy którym czuwają Maryja i Józef. Cała reszta przedstawia codzienne życie Słowaków, a także piękno narodowej architektury. W jej górnej części znajdują się najpiękniejsze słowackie zamki, a pomiędzy nimi najważniejsze katedry, bazyliki, kościoły i wiele innych obiektów. Poniżej prezentowane są tradycje, wyrób wina czy idylliczny obrazek z życia wiejskiego – matka przędzie na kołowrotku, babcia zajmuje się wnukiem, a ojciec czyta przy stole. Prawa część szopki przedstawia pracę w lesie i w polu, a także scenki rodzajowe.

 

 

Przeczytaj także

 REKLAMA