REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

7 pytań o… Porady dla seniorów na czas koronawirusa

7 pytań o… Porady dla seniorów na czas koronawirusa

1. Na jaki okres zawieszona została działalność placówek „Senior+”?

Zgodnie z opublikowanymi poleceniami wojewodów, ośrodki wsparcia „Senior+” są zamknięte do 25 marca. W tej kwestii osoby zainteresowane powinny śledzić komunikaty i wykonywać polecenia wojewodów.

2. Czy kadra placówek „Senior+” jest objęta decyzją o zamknięciu?

Decyzję o formie świadczenia pracy podejmuje w tej sytuacji wyłącznie pracodawca. Pracodawca zobowiązany jest do do zapewnienia organizacji pracy w taki sposób, aby ograniczyć kontakty między pracownikami, a także do zapewnienia pracownikom środków służących do dezynfekcji rąk, jak i stanowisk pracy oraz miejsc, w których pracownicy często przebywają. Dzięki temu ograniczy rozprzestrzenianiu się wirusa w miejscu pracy. Pracodawca może również polecić pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Więcej na temat pracy zdalnej można przeczytać pod adresem https://www.gov.pl/web/rodzina/praca-zdalna-wazne-pytania-i-odpowiedzi

3. Jak będzie wyglądało rozliczenie dotacji w przypadku zamknięcia placówki?

Rozliczenie dotacji nie będzie obejmowało okresu zamknięcia placówki, to znaczy, że przy obliczaniu frekwencji nie należy brać pod uwagę dni, w których placówka była nieczynna.

4. Czy mogę zrobić zakupy w pobliskim sklepie?

Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Dlatego, jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych.

O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych można poprosić najbliższą rodzinę, a także sąsiadów. Są osoby, które same taką pomoc oferują seniorom.

5. Co z ciepłym posiłkiem?

Do obowiązków gminy należy zapewnienie posiłków i produktów żywnościowych osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym przebywającym na kwarantannie. W tym przypadku wójt, burmistrz, prezydent w porozumieniu z kierownikiem właściwej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę, która dostarczy posiłek do osoby objętej kwarantanną.

6. Jakie zasady higieny są stosowane podczas kwarantanny?

Przede wszystkim należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażenia. Zanieczyszczonymi dłońmi nie należy dotykać oczu, nosa i ust!

Oprócz tego należy regularnie myć i dezynfekować powierzchnie dotykowe, z którymi mamy kontakt na co dzień. Biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych równie istotne jest mycie i dezynfekcja różnego rodzaju sprzętu oraz wyposażenia pomieszczeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie, jak wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule.

Oprócz tego należy stosować zrównoważoną dietę tj. unikać wysoko przetworzonej żywności, jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednio nawadniać organizm (ok. 2 litry płynów dziennie).

7. Dostałem/am SMS z banku, że środki z mojego konta są przekazane do rezerw krajowych NBP. Co to znaczy? Co się stało z moimi pieniędzmi?

W czasie kwarantanny przybywa osób, które zamierzają wykorzystać obecną sytuację w kraju do szybkiego i łatwego zarobku. Niestety, na oszustwa najczęściej podatne są osoby starsze.

Autor wspomnianego SMS-a, podający się za placówkę bankową PKO Bank Polski informuje, że zgodnie ze specustawą środki na koncie w banku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. W tym celu odbiorcy SMS są namawiani do kliknięcia w załączony odnośnik i zalogowanie się do serwisu transakcyjnego, aby zachować na swoim koncie 1000 zł. Nie należy tego robić! Nie istnieje żadna specustawa mówiąca o przekazywaniu środków z prywatnych kont bankowych do rezerw NBP. Przed oszustami ostrzega oficjalnie PKO BP.

Przestrzegamy również przed oszustami, którzy poprzez SMS informują o obowiązkowych szczepieniach obywateli RP. Oszuści podają, że szczepienie jest częściowo refundowane, za pozostałą część odbiorcy SMS-a mieliby opłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Zdrowia dementuje, jakoby planowało masowe szczepienia i prosi, aby nie logować się na stronę podaną w SMS-ie i nie dokonywać na niej żadnych opłat.

Należy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Wszelkie bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

źródło: www.gov.pl

Przeczytaj także

 REKLAMA