REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Za kilka dni przyleci kolejny transport WOŚP ze sprzętem medycznym z Chin
fot: Lukasz Widziszowski

Za kilka dni przyleci kolejny transport WOŚP ze sprzętem medycznym z Chin

250 tys. masek N95/KN95 i milion trójwarstwowych maseczek ochrony osobistej zakupionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
 
przyleci w najbliższych dniach do Polski kolejnym samolotem w ramach programu Cargo dla Polski – poinformował PAP Krzysztof Dobies, rzecznik Orkiestry.

Zapowiedział, że skompletowane zostaną Indywidualne Pakiety Ochrony Biologicznej, których łącznie zakupiono w Chinach 50 tys.

Pierwsza część zamówienia wylądowała w poniedziałek wieczorem na Lotnisku Chopina w Warszawie. "W samolocie Boeing 787-9 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT znajdował się ładunek liczący ok. 11 ton o objętości 100 metrów sześciennych. Złożyło się na niego 50 tys. sztuk masek N95/KN95, oraz pierwsza partia z 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej" – powiedział rzecznik Orkiestry.

Wspomniał, że komplety przyjeżdżają oddzielnie. "Mamy tam różną ilość kombinezonów, masek i gogli. Będziemy je kompletowali dopiero, kiedy trafią do naszego centralnego magazynu" – powiedział Krzysztof Dobies.

"Był to pierwszy z dwóch, trzech transportów WOŚP z Chin. W następnych dniach będą realizowane kolejne" – dodał.

Powiedział, że lot odbył się dzięki współpracy z kancelarią Prezesa Rady Ministrów. "Był finansowany przez polski rząd w ramach programu Cargo dla Polski. Kolejne loty również będą w ten sam sposób realizowane. Dziękujemy za życzliwość, sprawną organizację i sam fakt powołania takiego programu, ponieważ dzięki niemu możemy sprawnie realizować transport zamówionych przez nas darów dla polskich szpitali bez ponoszenia kosztów" - powiedział Dobies.

Zapowiedział, że w kolejnych dniach przyleci pozostała część zestawów ochrony biologicznej. "Myślę, że już drugi transport zamknie kompletowanie 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej. Ponadto będzie w nim 250 tys. masek N95/KN95 i milion trójwarstwowych maseczek chirurgicznych" - powiedział.

Dodał, że "inne produkty, takie jak respiratory, łóżka, kardiogramy, które zamówiła WOŚP przybędą z innych kierunków, niż Chiny. Te urządzenia i materiały są dostarczane bezpośrednio przez dystrybutorów, od których WOŚP je zakupiła i są przez nich rozwożone do konkretnych placówek medycznych".

Krzysztof Dobies zapowiedział, że "po zamknięciu wszystkich formalności najprawdopodobniej w środę, transport z Chin trafi do magazynu centralnego WOŚP, skąd zostanie przekazany do szpitali i innych placówek w całej Polsce".

Na walkę z epidemią COVID-19 Fundacji WOŚP przeznaczyła już 36 mln zł. Do polskich szpitali trafi w sumie 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

Przeczytaj także

 REKLAMA