Żywiec - Moszczanica. Spokojne osiedle domków jednorodzinnych położonych

w widokowej okolicy. Spokojne, do czasu, aż jeden z wałścicieli  działki, położonej w bliskim sąsiedztwie posesji, postanowił wyrazić zgodę na wynajem swojej ziemi pod budowę masztu jednego z operatorów sieci komórkowych. Nadajnik miałby mieć wysokość 20 metrów. 

Sprawa, jak to zwykle w takich sytuacjach, jest kontrowersyjna. Własność prywatna, niby rzecz święta i .... "wolnoć Tomku w swoim domku"? Z drugiej jednak strony, nikt nie jest samotną wyspą i musimy liczyć się z sąsiedztwem. 

Mieszkańcy o fakcie wynajęcia działki dowiedzieli się z pism, jakie wysłało do nich Starostwo Powiatowe, powiadamiającce o tej sprawie. Moszczanica mówi zdecydowane NIE budowie nadajnika praktycznie pod ich domami. 

Czego się obawiają?

W rozmowie z nami odpowiedzieli, iż przede wszystkim szkodliwości nadajnika. Drugą kwestią jest utrata wartości działek budowlanych, które w tym terenie są jeszcze na sprzedaż. Poza tym miiejsce jest tak widokowoe i piękne, że najzwyczajniej maszt będzie je szpecił. 

Mieszkańcy zbierają więc podpisy pod protestem przeciwko budowie nadajnika. Na chwilę obecną zebrano ich już ponad 300, tylko 2 osoby wstrzymały się od złożenia swojej parafki na dokumencie. 

W ubiegłym tygodniu odwiedził mieszkańców i to miejsce Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, który wyraził swoją opinię:

"Wspólnie z radnym Rady Miejskiej w Żywcu Piotrem Stasicą spotkaliśmy się z mieszkańcami w Moszczanicy, gdzie jeden z operatorów telefonii komórkowej złożył wniosek do Starostwa Powiatowego w Żywcu o budowę 20 metrowej wieży wraz z nadajnikami. Moim zdaniem, w miejscu tym nie powinien stanąć nadajnik, gdyż jest to teren uzbrojony we wszelkie media, takie jak: sieć gazowa, wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna, w którą miasto włożyło duże środki finansowe. Na terenie tym, na pewno powstanie wiele domów, których część jest już w trakcie budowy. Z tego też względu uważam, że operator powinien wycofać się z tej lokalizacji i poszukać innego miejsca."

Jaki będzie dalszy los potencjalnego masztu? Będziemy informować. 

Wszystkie
Beskid997
Żywiec
Z regionu
Gmina Jeleśnia
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Wywiady
Gość BESKIDLIVE