REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

I dziś właśnie obchodzi swoje urodziny!

Śląski Ogród Zoologiczny, dostojny jubilat, ma 60 lat. 

Rocznie odwiedza go około 380 000 osób. Położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie zajmuje obszar powierzchni prawie 48 hektarów i tym samym, po ogrodzie w Gdańsku - Oliwie i Poznaniu jest trzecim pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Można w nim zobaczyć aż 2681 zwierząt z 312 gatunków. 

tygrysy

 Zanim jednak w 1958 roku oficjalnie otwarto Śląski Ogród Zoologiczny, wcześniej na terenie woj. śląskiego istniało zoo w Bytomiu, założone już w 1898 roku i zoo w Katowicach, działające od 1946 roku. 

Kilka ciekawostek

 * w 1971 śląskim zoo pojawiły się nosorożce białe. Pierwszymi osobnikami, które przywieziono do Chorzowa bylł samiec Boś (urodzony w naturze ok. 1970r.) oraz  samica Ola. Blisko 50-letnia samica do dziś mieszka w chorzowskim zoo wraz z dwójką swoich dzieci  samicą Hope (ur. 16.10.2001r.) oraz  samcem Zulusem (ur. 8.01.1994r.).

nosorozce

 * pierwsze lwy – Simba i Lusi, przyjechały do Chorzowa w 1956r. z zoo w Lipsku. Dwa lata później dołączyła do nich pochodząca z Warszawy lwica Celina. Lwy od początku dobrze czuły się na Śląsku – już w 1959r. pojawiły się młode – 2 samce i 1 samica. 
Dziś w zoo można zobaczyć parę lwów – samca Bolka (ur. 14.07.2015r. w Gdańsku) i jego partnerkę  Kasai (ur. 17.02.2011r. w Mervent, Francja). 

lwyzoo

 

 * niedługo po otwarciu chorzowskiego zoo, bo już w październiku 1964r. sprowadzono do niego pierwszą żyrafę. Dwa lata później, do samca Wielokropka dołączyła samica  Kreska. Żyrafy zawsze były jednymi z najchętniej odwiedzanych przez gości zwierząt. W ostatnich latach wybudowano nowy budynek wraz z wybiegami zewnętrznymi. Zamieszkujące go obecnie żyrafy to  4 samice – pochodzące z zoo w Disburgu siostry  Liani (ur. 2010r.) i  Lindani (ur. 2011r.) oraz ich potomstwo, urodzone już w śląskim zoo – Lunani (ur. 2015r.) i  Luna (ur. 2016r.). W przyszłym roku stado czekają zmiany – planowana jest przeprowadzka Luny do innego ogrodu zoologicznego oraz przyjazd samca. Mamy nadzieję, że śląska hodowla tych wyjątkowych zwierząt w kolejnych latach będzie się nadal rozwijać!

zyrafa

 * Jednymi z pierwszych zwierząt, które wprowadziły się do nowego ogrodu zoologicznego w Chorzowie były  niedźwiedzie brunatne. Pierwsze z nich zostały przeniesione w 1958r. z likwidowanego zoo w Katowicach przy ul. Bankowej. Dla niedźwiedzi przygotowano 2 wybiegi, z których korzystają do dzisiaj. 
Obecnie w Chorzowie mieszkają  trzy samice – Shina, Frida i Bera.

miszoo

.W roku 1975 na terenie ZOO powstała skalna kotlina dinozaurów - w tamtych czasach jedyna tego typu ekspozycja w kraju. W latach 1963-71 na pustyni Gobi polscy paleontolodzy pod kierownictwem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej prowadzili prace
wykopaliskowe, których efektem są prezentowane w kotlinie dinozaury. Powstały one w wyniku rekonstrukcji szczątków znalezionych
na pustyni Gobi. Oryginalne szczątki tych dinozaurów znajdują się dziś w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
W skalnej kotlinie śląskiego ZOO znajdują się naturalnej wielkości ich modele.

dinozaury

 Fot: Śląski Ogród Zoologiczny 

 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE