REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Powstała by pielęgnować

i ochraniać dziedzictwo kulturalne wsi Glinka. Znajduje się w niej ekspozycja przypominająca tradycyjny wystrój wnętrza góralskiego domu, a istnieje dzięki z inicjatywie Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej. Skansen i Izba Regionalna "Gronicek" w Glince.  W izbie można zobaczyć m.in. krosna, gajdy do noszenia wody, siekaczkarnię, drewniane naczynia, żarna, żelazną młocarnię, stroje oraz instrumenty ludowe. Są tutaj także narzędzia, dzięki którym można poznać proces obróbki przędzy i produkcji tkanin. Kąt izby ozdabiają dawne święte obrazy, zaś w inna jej część wypełniona jest strojami górali żywieckich. Obok izby znajduje się skansen w którym zgromadzono narzędzia i rekwizyty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

izba3

W Sali z ekspozycjami znajdują się przedmioty użytku domowego, stare instrumenty góralskie, a także rękodzieła (hafty, bibułki, koronki, obrazy). Izba oferuje także możliwość skorzystania z warsztatu tkackiego.

Historia

Historia izby regionalnej „Gronicek” w Glince rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej rozpoczęto tutaj akcję gromadzenia staroci. Gromadzone przez dziesięć lat eksponaty pozwoliły na stworzenie kolekcji umożliwiającej założenie placówki mini muzealnej. Ponieważ w samej Glince nie było ośrodka kultury – najbliższy znajduje się w samych Ujsołach – postanowiono nadać placówce szerszy charakter, związany nie tylko z przygotowaniem i prezentowaniem kolekcji, ale również z animowaniem życia kulturalnego oraz organizowaniem zajęć świetlicowych. Postanowiono także, iż izba ma być miejscem spotkań wszelkich organizacji i stowarzyszeń działających w Glince i jej okolicach. Tak narodził się pomysł powołania do życia izby. Problemem była jednak jej lokalizacja. Ostatecznie postanowiono opracować i złożyć projekt do działania „Odnowa Wsi” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. To właśnie dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej udało się zaadaptować stary budynek, w którym niegdyś funkcjonował bar na cele kulturalne. Trwające równo dziesięć lat prace związane ze stworzeniem izby zostały ukoronowane jej uroczystym otwarciem w dniu 24 października 2010 r.

izba5

Miejsce to służy także do spotkań mieszkańców Glinki w celach edukacyjnych. Koło Gospodyń Wiejskich prowadzi zajęcia z gotowania tradycyjnych potraw, z przygotowywania ozdób świątecznych, z rękodzieła. W obiekcie tym spotykają się organizacje młodzieżowe, prowadzona jest działalność edukacyjna, społeczna i kulturalna wsi.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE