Otoczone jest widokami
na Wielką i Małą Rycerzową oraz Wielką I Małą Raczę. Leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Schronisko na Przegibku.
Na przełęczy najprawdopodobniej w 1928 powstał schron turystyczny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, choć niektóre źródła podają, iż w niewielkim prywatnym budynku mieścił się domek letniskowy. Obiekt został w listopadzie 1936 powierzony w administrację kołu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Schron posiadał 7 miejsc noclegowych w zimie i 20 w lecie.
W 1937 ruszyła rozbudowa – dobudowano kuchnię, przedłużono ganek, zakupiono także nowe łóżka i od 1938 obiekt przyjmował turystów cały rok.
Podczas II wojny światowej schroniskiem administrowało Beskidenverein. Po wojnie, rozszabrowane, przez pierwsze lata oferowało bardzo prymitywne warunki, dopiero w 1958 rozpoczęła się modernizacja i przebudowa – m.in. powstała dzisiejsza jadalnia, ocieplono poddasze i uzyskano tam 10 dodatkowych miejsc noclegowych.
W latach 60. XX wieku obok schroniska powstało małe alpinarium. Dobudowano także kuchnię turystyczną oraz szopę gospodarczą, doprowadzono także wodę ze źródeł pod Bendoszką oraz energię elektryczną. W 1987 poszerzono wschodnie skrzydło budynku oraz podniesiono dach.
W latach 1992–1996 dobudowano od strony wschodniej murowane skrzydło, następnie zmodernizowano środkową część budynku.
W sierpniu 2009 schronisko otrzymało pierwsze miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m. Dwa lata później zajęło 6 pozycję.
Po zachodniej stronie przełęczy Przegibek znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Bendoszką Małą. Na przełęczy i jej zachodnich stokach znajduje się osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna (liczba mieszkańców to około 30 osób) składające się z kilku zabudowań. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckim.