REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Liczy niespełna 800

mieszkańców i jest jedną z piękniej położonych miejscowości turystycznych w dolinie rzeki Soły, nad Jeziorem Żywieckim. Tresna choć niewielka, kryje wiele ośrodków turystycznych i atrakcji, dzięki czemu wędrowców i miłosników sportów wodnych nigdy tu nie brakuje.

Jednak jej największym jej symbolem jest zapora. To także zwyczajowe miejsce postoju przejeżdżających tutaj turystów, ale Tresna nie jest tylko etapem na trasie, często jest celem, bowiem okolice tamy są niezwykle atrakcyjne i malownicze.

Długość korony wynosi 300 metrów, a jej szerokość 10 metrów. Posiada 3-przewodowy spust denny, dzięki czemu przepustowość zapory wynosi 730 m³/s.

 Zapora w Tresnej została wybudowana w latach 1960-1966. Po jej powstaniu spiętrzeniu uległy wody Soły, tworząc tym samym Jezioro Żywieckie. 

Wybudowanie zapory doprowadziło do zalania m.in Zadziela i Starego Żywca oraz części miejscowości Tresna oraz Zarzecze. 

Pierwsze odwierty pod planowaną zaporę przeprowadzono w 1952 roku, jednak dopiero katastrofalna powódź z 1958 roku skłoniła władze do budowy wału. Budowę rozpoczęto w roku 1960, jednak opóźniała się ona m.in ze względu na szereg powodzi na tym terenie, co spowodowało zakończenie robót dopiero w 1966 roku. Rok później wybudowano Elektrownię Wodną Tresna.

Zapora w Tresnej jest określana jako ziemno-narzutowa z rdzeniem glinianym.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE