REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Zanim jego domem

stał się świat, w domu przy obecnej ulicy Kościelnej 7 ( dawniej Rynek 2 ) w Wadowicach, 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W 64. rocznicę urodzin Karola Wojtyły otwarto pod tym adresem Muzem, a jego obsługę muzeum stanowiły Siostry Nazaretanki. 

muzeumjp1

Muzeum w miarę upływu czasu było unowocześniane i wzbogacane o multimedia. 

W kamienicy mieścił się  sklep Chiela Bałamutha oraz inne sklepy i zakłady rzemieślnicze, tworząc swego rodzaju dom towarowy. Mieszkanie Wojtyłów składało się z trzech pomieszczeń w amfiladzie: kuchni, sypialni i salonu. Z dziedzińca krętymi schodami wchodziło się na balkon, z którego bezpośrednio można było wejść do kuchni – dziś wejście to jest przeszklone, a z uwagi na organizację zwiedzania do mieszkania wchodzi się przez salon.

muzeumjp2

Mieszkanie Wojtyłów urządzone było po mieszczańsku. Dziś można je oglądać odtworzone na podstawie wspomnień sąsiadów i kolegów Karola Wojtyły. Wyposażono je w meble z epoki i zachowane oryginalne przedmioty należące do Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię Wojtyłową serwetki, jej torebkę oraz złoty wisiorek, a także część rodzinnej zastawy stołowej i fotografie z rodzinnego albumu.

muzeumjp4

W kuchni zobaczyć można autentyczne pojemniki na oliwę, cukier i ocet, piec z żeliwnymi okuciami, zlew (z początku lat 30., gdy doprowadzono wodociąg) oraz metalową formę do pieczenia wielkanocnego baranka, którą Emilia pożyczała od sąsiadki. 

Muzeum podzielone jest na kilka stref, odzwierciedlających fazy życia Jana Pawła II. Jest więc okres krakowski, studencki czy tez czas pracy w zakładach chemicznych. Są ekspozycje poświęcone czasom kapłańskim i oraz wydarzeniom z 13 maja 1981 roku. 

muzeumjp5

Oprac.meryt:domjp2.pl

Fot: domjp2.pl

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE