Zanim jego domem
stał się świat, w domu przy obecnej ulicy Kościelnej 7 ( dawniej Rynek 2 ) w Wadowicach, 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W 64. rocznicę urodzin Karola Wojtyły otwarto pod tym adresem Muzem, a jego obsługę muzeum stanowiły Siostry Nazaretanki.
Muzeum w miarę upływu czasu było unowocześniane i wzbogacane o multimedia.
W kamienicy mieścił się sklep Chiela Bałamutha oraz inne sklepy i zakłady rzemieślnicze, tworząc swego rodzaju dom towarowy. Mieszkanie Wojtyłów składało się z trzech pomieszczeń w amfiladzie: kuchni, sypialni i salonu. Z dziedzińca krętymi schodami wchodziło się na balkon, z którego bezpośrednio można było wejść do kuchni – dziś wejście to jest przeszklone, a z uwagi na organizację zwiedzania do mieszkania wchodzi się przez salon.
Mieszkanie Wojtyłów urządzone było po mieszczańsku. Dziś można je oglądać odtworzone na podstawie wspomnień sąsiadów i kolegów Karola Wojtyły. Wyposażono je w meble z epoki i zachowane oryginalne przedmioty należące do Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię Wojtyłową serwetki, jej torebkę oraz złoty wisiorek, a także część rodzinnej zastawy stołowej i fotografie z rodzinnego albumu.
W kuchni zobaczyć można autentyczne pojemniki na oliwę, cukier i ocet, piec z żeliwnymi okuciami, zlew (z początku lat 30., gdy doprowadzono wodociąg) oraz metalową formę do pieczenia wielkanocnego baranka, którą Emilia pożyczała od sąsiadki.
Muzeum podzielone jest na kilka stref, odzwierciedlających fazy życia Jana Pawła II. Jest więc okres krakowski, studencki czy tez czas pracy w zakładach chemicznych. Są ekspozycje poświęcone czasom kapłańskim i oraz wydarzeniom z 13 maja 1981 roku.
Oprac.meryt:domjp2.pl
Fot: domjp2.pl