REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Podobno śpią we

wnetrzu góry w pozłacanej, olbrzymiej komnacie, by - w sytuacji zagrożenia regionu - ruszyć na pomoc. Do tej legendy nawiązuje wytyczona po czantoryjskich stokach 20-kilometrowa Ścieżka Rycerska. 

Przedstawiamy dziś Czantorię Wielką, pierwotnie zwaną Czantoryją, czyli miejscem "porytym przez czarty". 

czantoria4

Czantoria  ( 995 m n.p.m )jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry. 

Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowym i świerkowo - jodłowym. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody - po stronie polskiej rezerwat "Czantoria", a po stronie czeskiej narodowy rezerwat "Cantoryje". Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.

 

Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej krzesełkowa "Czantoria" z Ustronia Polany wybudowana w 1967 i zmodernizowana w 2007. Dzięki temu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów i narciarzy. Obok górnej stacji znajduje się maszt przekaźnikowy.  Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko - Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk.  Przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki. 

czantoria2

Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne, zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 roku.  Tam też znajdowało się turystyczne przejście graniczne. 

czantoria3

Fot:wikipedia.org

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE