REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 Jest drewniany i

niezwykle urokliwy. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Kościół Parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Juszczynie. 

Początkowo mieszkańcy Juszczyny musieli uczęszczać do kościoła w Radziechowy. Zmieniło się to w 1798 roku, kiedy powstała parafia w Cięcinie. Przyłączono do niej także wieś Juszczynę. Z racji tego, że Cięcina była bliżej niż Radziechowy, mieszkańcy zaczęli częściej uczęszczać do kościoła. W pewnym momencie jednak, postanowiono, że w Juszczynie także powinien stanąć Kościół.

kosioljuszczyna1

16 lipca 1908 roku, w wyniku oberwania chmury gwałtownie wezbrała przepływająca przez wieś potok Juszczynka. Wyrwane drzewa, gałęzie i porwane z wodą drewno, utworzyło we wsi zator, powodując zatopienie części miejscowości. Zginęło wówczas 21 osób, zaś zdarzenie poruszyło całą Galicję.  Zdarzenie to stało się dla mieszkańców impulsem do zbudowania we wsi drewnianego kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia NMP.  Wstrząs stanowił dla religijnych górali impuls do zbudowania kościoła poświęconego Matce Bożej, która opiekowałaby się wsią. Stanął on finalnie  w 1927 roku

Pierwsze starania wyszły z inicjatywy Pawła Chowańca, wójta gminy. Miało to miejsce w 1920 roku. Dwa lata później założono komitet, który miał zacząć budowę kościoła. W jego skład weszli: wójt Paweł Chowaniec, Paweł Ficoń, Wojciech Piela, Paweł Greń oraz Jakub Polak. Do wybudowania kościoła przyczyniło się sporo osób. Ziemia pod budowę została podarowana przez Polaków Wyżnich. Drewno podarowali: Karol Stefan Habsburg oraz hrabina Mączyworska z Jeleśni. Ponad to wielu mieszkańców okolicznych wiosek miało swój udział przy tej inwestycji.

Projekt został stworzony przez inżyniera Krzyżanowskiego jednakże go nie wykorzystano. Ostatecznie kościół stworzony został przez Stanisława Moskalskiego. Prace rozpoczęły się w 1924 roku, a zakończone zostały trzy lata później. W tym samym roku kościół został poświęcony przez biskupa Stanisława Rosponda.

W następnych latrach trwały dalsze poprawki i renowacje kościoła. Remont plebani miał miejsce w latach 1978- 1981, a trzy lata później zainwestowano w ogrzewanie oraz zbudowano przedsionek i powiększono zakrystię. O otocznie kościoła i podejście do niego zadbano w latach 90-tych.

 

 

 

Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE