REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To jedna z wsi

założonych przez pasterzy wołoskich, aż do XX w. nosząca nazwę Cicha. Miejscowość długo pozostawała jakby na „końcu świata”, a większy ruch turystyczny dotarł tu w latach 70-tych XX w. po wzniesieniu schroniska na stokach Rycerzowej. Dziś we wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oraz kwatery prywatne. Soblówka jest punktem wypadowym dla kilku szlaków i przebiega tędy także Szlak Papieski.

kosciolsoblowka1

Kościół w Soblówce wybudowano w latach 1949 – 1950, a poświęcono w 1952 roku. Obecnie parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny należy do dekanatu Milówka diecezji bielsko-żywieckiej. Do roku 1990 parafia należała do parafii w Ujsołach. Ten drewniany kościół parafialny wybudowany jako kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca dzwonnica. Zanim wzniesiono kaplicę w Soblówce, miejscowość należała do parafii w Ujsołach. Tam też mieszkańcy uczęszczali na msze.

kosciolsoblowka2

 

W roku 1948 powołany został komitet budowy kaplicy w Soblówce. Inicjatywę poparł ks. Józef Półka, proboszcz parafii w Ujsołach, który sam zaprojektował kaplicę. W skład komitetu weszli: Józef Salachna – przewodniczący, Wiktor Szczotka, Wincenty Paździorko, Józef Wolny, Jan Salachna, Ludwik Sporek i Jan Bednarz. W staraniach o działkę pomogli leśniczy z Soblówki – Józef Sporek i nadleśniczy z Ujsół Stanisław Piewcewicz oraz proboszcz Józef Półka. Zbieranie funduszy odbywało się w różnych parafiach i miejscowościach: Ujsołach, Złatnej, Glince i Soblówce.

 

Prace rozpoczęły się w 1949 roku. Roboty ciesielskie wykonywali Józef Salachna i Wincenty Paździorko, natomiast proste prace budowlane i transport zapewnili parafianie. Prace budowlane ukończono w 1950 roku, a w listopadzie 1952 roku następca ks. Józefa Półki, ks. Józef Piotrowski dokonał poświęcenia kaplicy p. w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Samodzielną parafię w Soblówce erygowano w 1990 roku. pierwszym proboszczem został ks. Jan Króżel, który od 1984 roku był administratorem kaplicy w Soblówce. Obok kościoła postawiono samodzielną dzwonnicę, a 300 m od świątyni powstał cmentarz parafialny.Kościół zbudowano na planie prostokąta, w konstrukcji zrębowej, wieża kaplicy powstała zaś na słupowej. Prezbiterium jest wieloboczne zamknięte. Dach jest dwukalenicowy, pokryty blachą. Z zewnątrz kościół pokryty jest gontem. Niektóre zewnętrzne elementy – belki, kroksztyny, obramowania okien – pomalowane są w kolorze intensywnej żółci. Wnętrze kościoła jest skromne i współczesne. We wnętrzu widoczny jest podział na prezbiterium i nawę, w której widać belki zrębu. Prezbiterium obito jasną boazerią.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE