REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W tym jedynym

miejscu na świecie w 2002 roku urodziły się niedźwiedzie pięcioraczki, a tym samym ten hodowlany sukces trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Do tej pory w żadnym innym ogrodzie zoologicznym nie udało się osiagnąć podobnego rezultatu. A mowa tym razem  o Ogrodzie Zoologicznym  w Koszycach (Košická zoologická záhrada), znajdującym się w metropolii wschodniej Słowacji.  To jeden z największych pod kątem powierzchni ogród zoologiczny w Europie. Po zakończeniu jego budowy znajdzie się na trzecim miejscu w Europie pod względem wielkości.

tygrys1

Ogród zoologiczny o powierzchni 288 ha znajduje się w dzielnicy Košice-Kavečany.

Budowę ZOO rozpoczęto w 1979 r., zostało ono otwarte dla zwiedzających w 1986 r. Początkowo zajmowało powierzchnię 7 ha, a jego kolekcja obejmowała 23 gatunki zwierząt, przede wszystkim z Karpat. Obecnie żyje tu prawie 142 gatunków zwierząt, m.in. znajduje się tu największa woliera na Słowacji (nauczono tutaj latać kilka orłów, które urodziły się w niewoli) oraz największy wybieg niedźwiedzi brunatnych w Europie Środkowej. 

pingwiny

Na terenie ZOO w Koszycach, jest ono pod tym względem wyjątkowe na Słowacji, znajduje się botaniczna ścieżka dydaktyczna. Z hodowlanego punktu widzenia jeden z największych sukcesów stanowi kolekcja koni huculskich, które w 1996 r. włączono do banku genów Słowacji. Oprócz tego, że służą one jako eksponaty, są też wykorzystywane na hipodromie.

_______________________________

Fot: Zoo Kosice

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE