REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W rejon jaskini

Malinowskiej łatwo trafić szlakiem czerwonym od strony Przełęczy Salmopolskiej, skąd wyjście trwa niecałą godzinę. Na wznoszący się 1115 m n.p.m. szczyt Malinów, leżący w sąsiedztwie jaskini, prowadzi również szlak zielony ze Szczyrku Salmopola, którym trafimy tu w 1,5 godziny.

jaskinia3

                                                                                              Fot: Klub Alpinistyczny GB GOPR

Inne warianty dojścia to mniej więcej dwugodzinna wędrówka ze szczytu Skrzycznego (znaki zielone, potem czerwone), a także szereg innych tras, z różnych miejsc Pasma Baraniogórskiego. Od szlaku czerwonego do otworu jaskini wiedzie krótka ścieżka (z drogowskazem). Jaskinia Malinowska ma genezę osuwiskową i powstała w skałach zlepieńcowych oraz piaskowcowych. Długość korytarzy wynosi 230 m. Zagłębiają się na 27.7 m.

Na ogólny plan jaskini składają się połączone z sobą ciągi. W głębi występują niewielkie jeziorka. Wejście to duża szczelina, opadająca pionową studnią. Zejście do dalszych partii ułatwiały metalowe drabinki, jednak ostatnio były one częściowo zdewastowane. Jaskinia była jedną z popularnych atrakcji tej części Beskidów, jednak utrudnienia spowodowane tymi zniszczeniami sprawiły, że zwiedzanie w ostatnich latach stało się niebezpieczne, a część turystów korzysta ze sprzętu alpinistycznego. 

Wkrótce jednak się to zmieni i Jaskinia Malinowska będzie dostępna dla turystów! To efekt współpracy Miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego GB GOPR. 

jaskinia4

                                                                                                             Fot: Klub Alpinistyczny GB GOPR

Obecnie trwają zaawansowane prace, polegające na drabin i uchwytów, które umożliwią bezpieczne zejście w głąb. Oficjalne otwarcie Jaskini Malinowskiej nastąpi 8 czerwca i prawdopodobnie będzie to pierwsza z jaskiń, do której dostęp będzie naprawdę bardzo prosty. 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE