REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Nie tylko Trójstyk jest ciekawostką,

która przyciąga turystów! Tam gdzie łączą się granice trzech państw: Polski, Czech oraz Słowacji, znaleźć można jeszcze inne osobliwości i atrakcje. Najbardziej charakterystyczną, znaną w całym kraju – i to nie tylko przez leśników! – jest Muzeum Świerka Istebniańskiego.

swierknadl

                                                                                              Fot: wisla.katowice.lasy.gov

Świerk istebniański to specyficzny gatunek tego drzewa, charakteryzujący się niezwykłą wytrzymałością, a jednocześnie szybkim przyrostem. Jest on znacznie silniejszy od swoich dalekich kuzynów, nawet tych, którzy rosną w niekorzystnych warunkach klimatycznych na dalekiej Syberii. Ze względu na te niespotykane na aż tak szeroką skalę właściwości już w dawnych stuleciach świerk istebniański postanowiono hodować – wykorzystywany mógł być potem w różnorodnych sytuacjach, przede wszystkim jako drzewo opałowe, stanowiące paliwo napędzające huty oraz fabryki. Dzisiejsze muzeum mieści się przy szkółce leśnej, będącej jednocześnie siedzibą Banku Genów Świerka Istebniańskiego. O niezwykłości tego gatunku postanowiono mówić w sposób otwarty, a co za tym idzie, edukować zainteresowane osoby z zakresu przyrody występującej w masywie Bukowca. 

Świerk istebniański przez spore grono naukowców, leśników i przedstawicieli kilku innych związanych z drzewami oraz drewnem dziedzin - np. wytwórców instrumentów lutniczych - uznawany jest z najlepszą odmianę tego gatunku na świecie. Charakteryzuje się nie tylko urodą, ale też ogromną wytrzymałością. I tak szkółka leśna zajmuje się hodowlą i ochroną wyjątkowych świerków, a działające na jej terenie muzeum prezentuje szereg różnych ciekawostek: zarówno biologicznych, jak też historycznych i dotyczących regionalnej kultury ludowej. 

Placówka wraz z Bankiem Genów powstała w 2001 roku. W ramach muzealnej ekspozycji ukazywana jest historia beskidzkich drzewostanów świerkowych oraz badań nad nimi, a także cykl wzrostowy świerka istebniańskiego  począwszy od nasion po pokazowe okazy drzew. Ukazywane są również cechy drewna, służącego m.in. do wyrobu ludowych instrumentów muzycznych.

Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE