REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To chyba jedno z najchętniej

odwiedzanych miejsc w Tatrach. Niechlubnym jego akcentem są zaprzęgi końskie, które zawożą strudzonych podróżnych w to malownicze miejsce. My jednak skupimy się na kilku ciekawostkach.

morskieokopix1

                                                                                                                 pixabay.com

Morskie Oko jest największym w Tatrach jeziorem, a jego jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m. Głębokośc natomast to 51,4 m. I nie dziwi to nikogo, że to urokliwe miejsce przyciąga rzesze turystów, bo jezioro położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.., nieco poniżej Schroniska PTTK,  w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów. Jest jednocześnie  jedynym z nielicznych naturalnie zarybionych jezior na terenie Tatr. 

 Dlaczego w takim razie staw, znajdujący się w środku gór, oddalony od morza ponad 650 km,  nazywa się Morskim Okiem? 

Legenda głosi, iż  Morskie Oko połączone jest tajemnym, podziemnym korytarzem z morzem. Niektórzy puszczają wodze fantazji nieco dalej i mówią, że z Adriatykiem. Król Stanisław August miał nawet kiedyś otrzymać kawałki belek, które były rzekomo szczątkami okrętu zatopionego w Morskim Oku.

Dodatkowo podobno na dnie Morskiego Oka znajduje się zatopiona przed wiekami karczma.

Z jeziorem związana jest ludowa legenda, która opowiada o pewnym możnym panu i jego skarbie. Ów bogacz miał kiedyś płynąć statkiem po morzu, jednak przed końcem podróży statek rozbił się, a możny pan stracił kuferek pełen kosztowności. Później podczas górskiej wycieczki nad Morskie Oko magicznym sposobem właściciel odnalazł swój skarb w wodach jeziora.

morskieoko1

                                                                                                                    wikipedia.org

Droga asfaltowa wiodąca do górskiego jeziora, jest jedyną w Polsce ,,asfaltówką” zagrożoną lawinami śnieżnymi, kamiennymi i błotnymi. Na całym odcinku drogi niczym niezwykłym jest spotkanie się oko w oko z niedźwiedziem. Najczęściej dzieje się tak w godzinach wieczornych i po zmroku. Z uwagi na realne zagrożenie, TPN zamyka szlak od zmroku do rana.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE