REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Najbardziej rozpoznawalna

góra Beskidu Śląskiego. Głównie dlatego, że to właśnie z jej zboczy wychodzą źródła naszej polskiej rzeki - Wisły.

Nazywana jest także Górą Niedźwiedzi. Barania Góra. Podobno tam spotkać można ich najwięcej. Jakoś sobie ukochały tamte okolice i właśnie tam się osiedliły. Obecnie ich populacja się zmniejszyła, ale niejednokrotnie napędziły stracha mieszkańcom i wyrządziły wiele szkód, a nawet i schodziły do dróg, do wsi. Sam fakt niedźwiedzi nie zaskakuje. Zaskakuje jednak ich ilość.

 Barania Góra stanowi węzeł szlaków turystycznych. Można tu dotrzeć z Wisły Czarnego szlakiem niebieskim, obok wodospadów Białej Wisełki (trasa zajmuje ok. 2,5 godziny). Inna trasa wiedzie na szczyt z przystanku autobusowego „Wisła Czarne I”, prowadząc obok schroniska na Przysłopie (3 godziny, szlak czarny, a potem od schroniska czerwony). Przez masyw Baraniej Góry przebiega znakowany czerwonym kolorem Główny Szlak Beskidzki, którym można wyjść na szczyt z Przełęczy Kubalonka (3 godziny), lub od przeciwnej strony, z Węgierskiej Górki (4,5 godziny). Inne warianty podejścia na Baranią Górę wiodą m.in. z miejscowości Kamesznica (szlak czarny, 3 godziny) lub ze Zwardonia (trasa dłuższa, szlak niebieski, 6 godzin).

baraniawieza

 Te kopulasty szczyt o ma  wysokość 1220 m i jest drugi po Skrzycznem pod względem wysokości szczyt  pasma Beskidu Śląskiego. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.

Barania Góra – zwłaszcza obecnie, gdy znaczne połacie lasów świerkowych na jej wschodnich i południowych stokach padło ofiarą wiatrołomów, kornika i idących za tym cięć sanitarnych – jest doskonałym punktem widokowym. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Widok z niej obejmuje m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki czy Małą Fatrę.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE