REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Ta niedawna stolica

naszego regionu zasłynęła głównie z wyrobu tekstyliów. Bielsko-Biała stanowi historycznie ważny ośrodek gospodarczy, który przed laty zyskało miano „miasta 100 przemysłów” oraz „śląskiego Manchesteru”. Od średniowiecza miasto rozwijało się przede wszystkim jako ośrodek handlu, sukiennictwa, ceramiki oraz wyrobu i sprzedaży alkoholi.

bbratusz

Archeolodzy datują powstanie miasta na XIII w.,  natomiast pierwsza pisemna wzmianka o Bielsku jako o mieście pochodzi z roku 1312. Bielsko - Biała to przede wszystkim niezwykle klimatyczne miejsce, określane nie bez powodu "małym Wiedniem".  Terminem Mały Wiedeń określa się te miasta, których architektura wzorowana była na wiedeńskiej. W Polsce Małym Wiedniem określane są właśnie Bielsko-Biała i Cieszyn. 

bbkamienica

"Mały Wiedeń" przebiega od dworca PKP do centrum Bielska. Znajduje się tu cały ciąg kamienic z przełomu XIX i XX w.W zdecydowanej większości zaprojektowane zostały przez Karola Korna, jednego z najwybitniejszych architektów tworzących Bielsku i Białej. Zabudowa tego terenu wiązała się z usytuowaniem dworca kolejowego oraz z przeprowadzeniem trasy kolejowej do Żywca w latach 70 XIX w. , co spowodowało zmianę układu przestrzennego miasta. Dzięki temu niedaleko od centrum powstał atrakcyjny teren do budowy okazałych kamienic i willi bogatych bielskich fabrykantów, przemysłowców i kupców. Powstała w ten sposób secesyjna, o charakterze wielkomiejskim zabudowa miasta, która z racji inspiracji płynących ze stolicy monarchii austro- węgierskiej nazywana jest popularnie właśnie "małym Wiedniem". 

bbteatr

Druga połowa XIX wieku jest określana jako złoty wiek Bielska i Białej. Obok fabryk powstawały więc  eleganckie wille bogatych przemysłowców, pełne przepychu kamienice i gmachy publiczne, w tym teatr miejski, poczta czy ratusz inspirowane architekturą Wiednia. 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE