REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Mieści się w zabytkowym gmachu

w samym centrum miasta i został wzniesiony pod koniec XIX wieku według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Forstera. Teatr Polski w Bielsku - Białej swoim kształtem przypomina Teatr Narodowy w Budapeszcie i Operę Wiedeńską. W swoim założeniu miał być wizytówką nowoczesnych i szybko rozwijających się ośrodków miejskich - Bielska i wówczas jeszcze - Białej. 

teatrum1

W obecnym eklektycznym gmachu przy dzisiejszej ul. 1 Maja Teatr Miejski w Bielsku otworzył swe podwoje 30 września 1890. Pierwszym przedstawieniem był "Sen nocy letniej" Wiliama Szekspira.

Początkowo w teatrze działała wyłącznie zawodowa scena niemiecka. Teatr Miejski w Bielsku uważany był za jedną z najlepszych scen prowincjonalnych Austro Węgier, a w okresie międzywojennym był jedyną w Polsce zawodową sceną niemiecką, niezmiennie zachowując wysoki poziom.

teatrum

Członkowie przedwojennego Towarzystwa Teatru Polskiego reaktywowali scenę w czerwcu 1945, wystawiając "Krakowiaków i górali" Jana Kamińskiego, jednak pierwsza premiera „Teatru Polskiego”  odbyła się 18 października 1945 w Cieszynie.  Stało się tak dlatego, iż twórca powojennego Teatru Polskiego, Stanisław Kwiatkowski, zamierzał bazą teatru zrobić Cieszyn ze sceną filialną w Bielsku. Jednak ze względu na niekorzystną sytuację polityczną (granica na Olzie) i problemy lokalowe, to cieszyński teatr, aż do lat 90. XX wieku, stał się filią Teatru Polskiego w Bielsku - Białej. 

Mimo skromnych możliwości finansowych, bielsko-cieszyński teatr uważany był za jedną z sześciu najlepszych scen w kraju. Być może dlatego został upaństwowiony już w 1949.

Teatr Polski od 2013 roku realizuje cykl „Spektakli bez barier” – dostępnych dla widzów niewidomych i słabowidzących oraz dla niesłyszących.  Projekt ten otrzymał Nagrodę Specjalną w prestiżowym konkursie Śląska Rzecz.

_______________

Fot: UM Bielsko - Biała

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE