REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To piękne

zielone tereny leżace na południu Tychów,  wśród nowych osiedli domków. Paprocany.  Rozlewa się tutaj ogromne Jezioro Paprocańskie - cudne, zadbane i z ciekawą infrastrukturą. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty w 1796 roku. W latach 1986–1992 w zbiorniku przeprowadzono zabiegi  polegające na całkowitym osuszeniu zbiornika, zdjęciu namułu i obniżeniu gruntu dennego o 0,5 m na powierzchni 110 ha. Obecnie pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta.

 

Jezioro z trzech stron otoczone jest lasem. Wokół biegnie mierząca aż 7 km ścieżka rowerowa. 

jezioropapr3

Na jeziorku powstało molo, mostki oraz drewniany taras do przesiadywania w słoneczne dni, z ławkami., tuż ponad taflą wody. Nad jeziorem przy molo istnieje też piaszczysta plaża oraz inne atrakcje. Zbiornik otacza las. Nad brzegami jeziorka zobaczyć można sporo kaczek, zaś głębiej, na środku toni pływają łódki, żaglówki i rowerki wodne. Gdy robi się ciepło, przybywa tu wielu turystów z całego Górnego Śląska. 

Najmłodsi mają prawie 40 placów zabaw – urozmaiconych, wesołych i kolorowych. W lecie szczególną popularnością cieszy się wodny plac zabaw na Paprocanach – który przyciąga amatorów wodnych zabaw również spoza Tychów. Starsi korzystają ze skateparku – strefy młodych w Parku Jaworek. To miejsce pełne przeszkód do wyczynów na deskorolce, rolkach czy rowerze zostało zaprojektowane zgodnie z ich sugestiami.

Nad Jeziorem  znajduje się Wodny Plac Zabaw, który w 2012 roku uznany został przez amerykański portal Flavorwire za jeden z 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw na świecie.

jezioropapr1

W Paprocańskim Ośrodku nad plażą każdy znajdzie coś dla siebie, obok plaży powstał wspaniały plac zabaw z olbrzymią drewnianą konstrukcją w kształcie statku, a niedawno otwarto też wodny plac zabaw. Do zabawy zachęca też całkiem spory Park Linowy.  Tłumy przyciągają pyszne lody, jest też gdzie pospacerować i pojeździć na rowerze czy rolkach. To wszystko na dużym obszarze. Paprocany to piękne miejsce na relaks i wypoczynek wśród przyrody. W pobliżu warto też odwiedzić śliczny Zameczek Myśliwski Promnice z restauracją we wnętrzach, ale to nie jedyny punkt gastronomiczny w okolicy. Na pewno warto zakosztować dań w Domu Bawarskim, który przeszedł Rewolucje Kuchenne Magdy Gessler.

__________________

polskieszlaki.pl

Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE