REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 

Do szczególnie ulubionych

przez turystów miejsc należy najwęższy kanion na Słowacji - Wąwóz Maniński (Manínska tiesňava), charakteryzujący się niezwykłymi formami skalnymi oraz cennymi gatunkami flory i fauny.

wawoz4

                                                                                                                            Fot: cestovnice.sk

Wąską dolinę Potoku Manińskiego otaczają ściany skalne, osiągające miejscami wysokość do 400 m. Są to właściwie dwa mniejsze wąwozy oddzielone małą kotlinką. W najwęższych miejscach ledwie mieści się w niej autobus. 

Ze stromych zboczy na dno doliny spuszczają się częste lawiny śniegowe, które niejednokrotnie aż na kilka dni odcinają wyżej położone wsie od świata. Śnieżne zaspy w zacienionych miejscach topią się bardzo powoli, dlatego śnieg można tu spotkać nawet w maju.

Kierując się pod prąd potoku można przejść po trasie turystyczno-poznawczej do dalszej atrakcji przyrodniczej, jaką jest Wąwóz Kostolecki (Kostolecka tiesňava) z najwyższym nawisem skalnym na Słowacji i imponującą piargową maczugą.

Strome, niemal pionowe ściany, kominy krasowe i skalne filary czynią Wąwóz Maniński miejscem naprawdę wyjątkowym. Mimo, że droga przez wąwóz jest dość krótka, możemy doświadczyć tutaj naprawdę mocnych wrażeń. Ściany o wysokości od 20 do 200 m i obecne wokół skalne wieże, iglice, grzyby i inne fenomeny przyrody nie pozwolą znudzić się ani przez chwilę.

Manínska Tiesňava to najwęższy wąwóz na Słowacji. Leży w pobliżu Powaskiej Bystrzycy i jest jedną z najważniejszych atrakcji regionu także ze względu na unikalne okazy flory i fauny.

 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE