REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Niezwykłe poczucie humoru miał

architekt, którego dziełem jest Kamienica „Pod Żabami”. Ta secesyjna budowla  położona jest w Bielsku - Białej na rogu placu Wojska Polskiego  (nr 12) i ul. Targowej (nr 2), naprzeciwko kościoła Marcina Lutra. 

 

Kamienica „Pod Żabami” to jedno z arcydzieł secesji w architekturze na terenie dawnej Białej. Wzniesiona została w 1903 r., według projektu miejscowego architekta, Emanuela Rosta juniora. Budynek o interesującej, nieregularnej bryle, z dominującą nad nią w narożniku wieżą, tworzy najbardziej chyba interesujący element placu. Dekoracyjne elewacje z płaskorzeźbami nadają budowli charakter nader fantazyjny. Charakterystyczny jest portal w północnej (bocznej) elewacji, z dwiema żabami we fraczkach. Jedna z nich gra na mandolinie, druga zaś, opierając się o beczkę, trzyma fajkę i kieliszek. W dawniejszych czasach w kamienicy mieściła się znana winiarnia Rudolfa Nahowskiego.

Dekoracyjna elewacja budynku imituje mur pruski, nad wejściami znajdują się wykusze, a w centralnej części psaudowieża. .

W 2019 roku kamienica otrzymała zrekonstruowane według zdjęć historycznych poszycie dachowe wykonane z dachówki i karpiówki w kolorach pomarańczowym i zielonym. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE