REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Figura Matki Bożej Różańcowej

z Dzieciątkiem prawdopodobnie z 1864 lub 1890 r. w “Zarębnikach”, na końcu Juszczyny.

Podstawę obiektu stanowi czterostopniowa nowa betonowa baza, na niej stoi czworościenny ozdobiony od frontu lastrykiem postument z gzymsem i cokołem, na którym znajduje się kamienny posąg Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem pod blaszanym daszkiem. Figura jest Ogrodzona niskim drewnianym płotkiem ze sztachet, obok rosną lipy.

figura1

Pierwotnie Figura stała na czworościennym, ozdobionym z każdej strony płaskorzeźbionym popiersiem aniołka (cherubinkiem) postumencie z gzymsem, którego fragmenty leżą jeszcze koło Figury, a stopy Figury Maryi spoczywały zaś zapewne na spłaszczonej kuli, którą oplatał wąż z jabłkiem w pysku. Figurę ufundował prawdopodobnie w 1864 r. Jan Murański, któremu żona zmarła kilka lat po ślubie i który będąc bezdzietnym chciał poprzez tę fundację zachować pamięć o sobie. Figurę wykonał na jego zlecenie rzeźbiarz z Milówki, którego nazwiska niestety już nikt nie pamięta.

Nieco inną wersję wydarzeń związanych z ufundowaniem Figury podaje kronika parafii Juszczyny, która jednak błędnie datuje ten fakt na 1804 r.
W kronice zapisano że fundatorem byli Jan i Katarzyna Murańscy, którzy nie mieli dzieci i że Figura została zbudowana na polu, które po ich śmierci zostało przejęte przez pozostałą rodzinę.
Kronika też podaje że w 1973 r. podczas burzy w Figurę uderzył piorun i zwalił ją. Odbudowy podjął się Władysław Krzyżowski z Sopotni Małej a pomalował ją Robert Żelewski.

Według jeszcze innej wersji fundatorem Figury był Marcin Murański “tatuś”, który mieszkał na końcu Juszczyny w karczmie i był ojcem wspomnianego wyżej Jana Murańskiego. Gdy Marcinowi Murańskiemu zachorowała rodzina miał pewnej nocy widzenie – Matka Boska powiedziała mu, że jak wybuduje kapliczkę to jego rodzina będzie zdrowa. Tak też się stało, Marcin Figrę ufundował jego rodzina wyzdrowiała.

Dawniej Figura była skierowana w stronę kościoła ale później odwrócono ją stronę Sopotni Małej. Murański przeznaczył 0,5 ha ziemi dla tego, kto będzie się opiekował kapliczką. Według prof. Romana Reinfussa (ludowa rzeźba kamienna w Polsce Wrocław 1989, s. 39) Figura nosiła datę 1890 r., a wykonali ją prawdopodobnie kamieniarze ze Starego Żywca określani mianem Pustelników.
W 2007 r. obiekt odnowił Zbigniew Jędrzejek, a nagzymsie postumentu zapisano jako datę fundacji rok 1888.

figura3

Co roku 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przed Figurą jest odprawiana Msza Święta, która gromadzi wszystkich mieszkańców Juszczyny i okolic.

_________________________

cowkulturze.pl

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE