REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Jest najwyższym

szczytem Beskidu Morawsko-Śląskiego. Dzięki wieży radiowo-telewizyjnej (wysokość 77 m) na jej szczycie jest łatwo rozpoznawalna między pozostałymi górami, położona na terenie w Parku Krajobrazowym Beskidy (CHKO Beskydy). Łysa Góra w Czechach. Jej wysokość określana jest na 1324 m.n.p.m.  Jej zbocza są miejscem chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Poza wieża telewizyjną na szczycie znajduje się jeszcze obserwatorium meteorologiczne i budynek Służby Górskiej (Horská služba). Obecnie budowane są dwa schroniska górskie, Schronisko Petra Bezruča i Schronisko Emil Zátopek – Maraton.

lysahora2

Łysa Góra to przedmiot wielu podań ludowych i legend Beskidu Morawsko-Śląskiego. Najbardziej znaną postacią był zbójnik Ondráš (Ondraszek), obrońca chłopów i wróg wielmoży, który z ukrywał się swą bandą zbójecką na Łysej Górze. Według legendy ukrył w jaskiniach Łysej Góry mityczny skarb, który do dziś dnia strzeże biały wąż ze złotą koroną na głowie.
Na szczycie stoi obelisk z punktem pomiarowym, o którym mówi się, że ten kto go nie pogłaska, ten jakby wcale nie był na Łysej Górze!

Turystom do niedawna służyło schronisko (jedyny ocalały obiekt z dawnego kompleksu) i chata narciarzy z 1950, a nad bezpieczeństwem czuwa Służba Górska, mieszcząca się w budynku z 1976. Od 2015 roku na szczycie ponownie działają dwa schroniska, wybudowane od podstaw w miejscu starszych obiektów.

Ze szczytu Łysej Góry rozpościera się widok w stronę północną i południową. Widać również część polskiego Górnego Śląska.

lysahora3

Na szczyt Łysej Góry prowadzi wiele szlaków. Dla większości turystów punktem wyjścia jest Ostravice, gdzie można dojechać pociągiem z Ostravy lub Frydka - Mistka.  Na szczyt prowadzi również wiele tras rowerowych.

Łysa Góra jest miejscem, w którym panuje zupełnie odmienna pogoda, od tej w dolinie. W 1911 roku dokonano tutaj pomiaru najgrubszej warstwy śniegu w historii Republiki Czeskiej. Liczyła 491 centymetrów!

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE