REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Znajduje się na Szlaku

Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Drewniane Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku  to najstarszy i najcenniejszy zabytek Szczyrku. Świątynię zbudowano w latach 1797-1800, na niewielkim wzniesieniu położonym w pobliżu głównej drogi do Bielska. 

bractwojakubowe1

                                                                                                         bractwojakubowe.pl

Historia kościoła św. Jakuba sięga końca XVII wieku, kiedy to mieszkańcy ówczesnej wsi prowadzili starania o założenie własnej parafii. Po uzyskaniu pozwolenia, w 1797 roku rozpoczęto budowę drewnianego kościoła o "konstrukcji zrębowej z prostokątną nawą i węższym prezbiterium, nakrytymi dachami dwuspadowymi, krytymi gontem." Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, pokryta gontami. Wieżę wieńczy charakterystyczny, namiotowy dach nad izbicą. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe i pochodzi przede wszystkim ze zlikwidowanego kościoła klasztornego norbertanów w Nowym Sączu.

Tuż przed II Wojną Światową (w latach 1937-1939) kościół został rozbudowany, a 24. kwietnia 2011 r. został podniesiony do godności Sanktuarium.

Sanktuarium św. Jakuba w całości wykonane jest z drewna.  Dach dwuspadowy pokryty gontem-materiałem w postaci drewnianych desek. Z przodu dostawiona jest czworokątna wieża o budowie słupowej, w której znajduje się dzwon z 1691 roku. Na zewnątrz znajduje się krzyż wykonany w stylu rokoko z 1797 roku.

Sanktuarium jest wyposażone w stylu późnobarokowym, w większości w zabytki pochodzące z nowosądeckiego klasztoru norbertynów.

sanktuarium3

W ołtarzu głównym znajdują się trzy figury : pośrodku Św. Jakuba Ap., z boku po lewej stronie Św. Piotra, zaś po stronie prawej Św. Stanisława Kostki. Poza prezbiterium istnieją jeszcze dwa ołtarze boczne.

Po stronie lewej ołtarz Serca Jezusowego, po stronie prawej ołtarz z obrazem Św. Jana Nepomucena pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku.

W 1814 roku umieszczono tutaj 14 barokowych obrazów malowanych na płótnie, przedstawiających drogę krzyżową Pana Jezusa.

Lokalizacja Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Sanktuarium św. Jakuba zlokalizowane jest przy ul. Beskidzkiej 107, 43-370 Szczyrk.

fot. www.bractwojakuboweszczyrk.pl

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE