Filmowy reportaż z ogólnopolskiego

spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, jakie odbyło się w dniach 6-8 sierpnia 2021 r. w Niepokalanowie, można zobaczyć w mediach społecznościowych. Relację z wydarzenia z udziałem byłego proboszcza parafii w Kamesznicy ks. prałata Władysława Zązla – promotora trzeźwości i krzewiciela idei zabaw bezalkoholowych oraz umacniania szacunku do sakramentu małżeństwa – przygotowała Telewizja „Trwam”.

W dzisiejszych czasach stajemy przed większymi wyzwaniami niż nasi przodkowie. Dlatego potrzebne są bardziej radykalne środki. Krzewiąc ideę wesel bezalkoholowych okazujemy naszym braciom i siostrom wielką, chrześcijańską miłość, gdyż dajemy im szansę na wejście do wiecznej szczęśliwości w Niebie, a mając wesele bezalkoholowe otwieramy swej przyszłej rodzinie bramy Niebios” – wyjaśniają pomysłodawcy sierpniowego spotkania w Niepokalanowie.

Początki idei „Wesela Wesel” sięgają 1994 r., gdy Elżbieta i Lech Polakiewiczowie, redaktorzy odpowiedzialni za programy rodzinne, którzy sami mieli wesele bezalkoholowe, pragnęli pomóc innym młodym ludziom w organizowaniu zabaw bezalkoholowych i planowali na ten temat audycję w Radiu Maryja. Jako eksperta zaprosili do mikrofonu znanego promotora trzeźwości ks. Władysława Zązla, który w swej parafii w Kamesznicy zachęcił ponad sto par do wesel bezalkoholowych.

Podczas audycji okazało się, że małżeństw, które organizowały wesela bezalkoholowe, jest w Polsce wiele. Ks. Zązel zorganizował ich spotkanie w Kamesznicy dwukrotnie, w 1995 i w 1996 r. Jedna z uczestniczek, Katarzyna Kowalewska, zachwycona atmosferą spotkania, nazwała je „Weselem Wesel”, gdyż było to “wesele” podsumowujące wiele prawdziwych wesel. Ta nazwa natychmiast się przyjęła. Z roku na rok rosła liczba uczestników: małżonków i ich dzieci, ale także narzeczonych, którzy chcieli się przekonać, że wielkie weselisko bez alkoholu jest możliwe. Na jubileuszowym, dziesiątym „Weselu Wesel” w Warszawie było ich ponad 700.

Ogólnopolskie spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe „Wesele Wesel” krzewią ideę tego typu świętowania ważnych wydarzeń, aby zaszczepić należny szacunek dla sakramentu małżeństwa, nauczyć trzeźwego spędzania wolnego czasu, wskazywać na abstynencję jako właściwą postawę rodziców biorących poważnie odpowiedzialność za właściwy rozwój fizyczny, umysłowy, psychiczny, duchowy i przede wszystkim religijny swoich dzieci.

Ks. Władysław Zązel rozpoczął propagowanie trzeźwości w kamesznickiej parafii. W czasie Misji Świętych w 1979 roku powstała specjalna Księga Trzeźwości. W 1986 roku ks. Zązel wydał „proboszczowską ustawę”, która mówiła, że wesela, śluby i pogrzeby mają być bez alkoholu. W 1995 roku zrealizował kolejny pomysł – ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które miały bezalkoholowe wesela. Teraz impreza, pod hasłem „Wesela Wesel”, odbywa się cyklicznie.

Zdaniem specjalistów, oryginalna metoda propagowania trzeźwości przez ks. Zązla polega na integracji ideału trzeźwości z kulturą lokalnej społeczności, zwłaszcza poprzez nową formę masowej rozrywki, eksponującej osobowość każdego z jej uczestników, stawiającej na ich intelekt, zaangażowanie i samoorganizację, co promuje trzeźwych uczestników.

Ks. Zązel otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły 20 marca 1967 r. Konsekracja odbyła się w Białce Tatrzańskiej. W ten sposób uhonorowana została rodzina Nowobilskich, z której wyszło 3 braci kapłanów i siostra zakonna. Z ks. Zązlem święcenia otrzymali jego koledzy z Podhala: ks. Władysław Nowobilski z Białki, ks. Władysław Janczy z Maniów i ks. Andrzej Tylka z Rogoźnika.

Ks. Zązel swą posługę duszpasterską sprawował jako wikariusz w Jordanowie, Zakopanem i Gdowie. W 1976 r. został skierowany do Kamesznicy, gdzie był proboszczem przez 41 lat.

_____________

diecezja.bielsko.com

Wszystkie
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE