Od kilkunastu lat na polskim rynku obserwuje się wzmożoną aktywność deweloperów. Jeżeli jednak spojrzeć na średnią powierzchnię oddawanych do użytku lokali, to okaże się, że jest ona coraz mniejsza. Dlaczego w ofertach firm deweloperskich znajdują się coraz mniejsze mieszkania?

Ile wynosiła średnia powierzchnia mieszkania w Polsce w 2020 roku?

Informacje o budownictwie mieszkaniowym podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według danych zamieszczonych na stronie internetowej GUS w 2020 r. oddano do użytku 221 401 mieszkań. Łącznie miały one 19 594,7 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Ile wynosiła przeciętna powierzchnia takiego lokalu?

Jak podaje GUS, przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytku w 2020 r. to 88,5 mkw. To o niewiele mniej niż w 2019 r. – wówczas było to 88,6 mkw. Z kolei średnia powierzchnia mieszkania w:

  • budynkach jednorodzinnych – wynosi 132,8 mkw.
  • budynkach wielorodzinnych – wynosi 52,6 mkw.

GUS podaje także przeciętną powierzchnię użytkową mieszkania przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem. W ubiegłym roku było to 61,4 mkw.

Jak zmieniała się przeciętna powierzchnia mieszkań w Polsce?

Zgodnie z danymi podawanymi przez GUS w Polsce przeciętna powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem maleje. Przykładowo w 2009 r. wynosiła ona ok. 65 mkw., podczas gdy w ubiegłym roku było to już tylko 61,4 mkw. Bywały też lata, w których powierzchnia ta wynosiła zaledwie 56 mkw.

Mimo że przeciętna powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem jest coraz niższa, to nie brakuje osób nimi zainteresowanych. Powód jest prosty – w Polsce istnieje silne przywiązanie do własności. Wiele osób wychodzi z założenia, że lepiej kupić niż wynajmować. Mieszkanie traktowane jest jako jeden z najbardziej wartościowych składników majątku, który – w razie konieczności – można spieniężyć lub przekazać dziecku czy wnukowi.

Dlaczego firmy deweloperskie sprzedają coraz mniejsze mieszkania?

Powodów, dla których deweloperzy budują coraz mniej przestronne mieszkania, jest cała lista. Główną przyczyną są kwestie finansowe. Drożeją grunty, materiały budowlane i praca, a to z kolei ma odzwierciedlenie w cenach ofertowych nieruchomości na sprzedaż w Sosnowcu i innych miastach Polski. Wielu klientów kupuje nieruchomość, korzystając z kredytu hipotecznego i w związku z tym priorytetem jest dla nich niska rata. W rezultacie zamiast własnym komfortem, kierują się oni rachunkiem ekonomicznym.

Ponieważ wiele z budowanych mieszkań jest nabywanych w celach inwestycyjnych, firmy deweloperskie dostosowują swoją ofertę do potrzeb inwestorów. Skoro największym powodzeniem cieszą się małe (35-40 mkw.), 2-pokojowe mieszkania, to właśnie takie lokale pojawiają się w ofertach deweloperów najczęściej.

W dużych miastach deweloperzy proponują tzw. mikrokawalerki (ok. 25 mkw.), które chętnie nabywane są nie tylko przez inwestorów, ale też singli. Dla tej drugiej grupy nabywców najczęściej są one jedynie czasowym rozwiązaniem, przy czym świetnie spełniają swoją rolę – są tanie w utrzymaniu i zapewniają większą prywatność niż mieszkanie wynajmowane.

***Artykuł partnera

Wszystkie
Beskid997
Żywiec
Z regionu
Gmina Jeleśnia
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Wywiady
Gość BESKIDLIVE