Rozważasz ulokowanie kapitału w apartamentach na wynajem, ale nachodzą cię wątpliwości, czy to dobra decyzja? Choć tego typu inwestycje niosą ze sobą pewne ryzyko, wciąż są jednymi z najbardziej opłacalnych pod względem biznesowym. Dlaczego i z jakich powodów warto zainwestować w taki lokal?

 

Dlaczego lokata kapitału w apartamenty na wynajem to opłacalne rozwiązanie?

Rosnąca inflacja i wynikający z niej spadek wartości nabywczej pieniądza powodują, że trzymanie pieniędzy na koncie przynosi więcej strat niż pożytku. Na nisko oprocentowanych lokatach też nie da się zbyt wiele zarobić. Dlatego warto rozważyć inne formy inwestowania, a jedną z najkorzystniejszych z nich stanowi kupno mieszkania na wynajem. Decydując się na taki krok, zapewniasz sobie podwójne korzyści: zarabiasz na najmie i pomnażasz swój majątek

Sfinansowanie lokalu na wynajem to bezpieczny sposób inwestowania środków w aktywa z prognozowaną wysoką stopą zwrotu. Jednak, by móc liczyć na szybkie i wysokie zyski, transakcja powinna być dobrze przemyślana, poprzedzona analizą sytuacji i przyjęciem realistycznych założeń. Duży wpływ na ostateczny wskaźnik rentowności ma lokalizacja mieszkania i charakter najmu (pobyt długo czy krótkoterminowy), bo tylko przy stałym i regularnym obłożeniu można osiągać dochody na odpowiednim poziomie. Warto to uwzględnić przy wyborze lokalizacji.

Ponadto, biorąc pod uwagę rosnące ceny za m2 powierzchni i wynikający z nich wzrost wartości samej nieruchomości, lokata kapitału w apartamentach to dobrze rokujące przedsięwzięcie. Inwestując w lokal teraz, po niższych cenach, zyskujesz na starcie. Przy okazji też zapewniasz sobie miejsce, w którym możesz się zatrzymać na wakacyjnych lub służbowych wyjazdach. W zależności od warunków umowy, będziesz mógł korzystać z niego w nieograniczonym zakresie lub w ramach pobytu właścicielskiego.

Obsługa inwestycji – samodzielnie czy z pomocą operatora?

Obsługą mieszkania możesz zająć się samodzielnie albo kupić apartament zarządzany przez operatora. To trudna do rozstrzygnięcia kwestia, niemniej druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza. Dlaczego? Bo pełna obsługa lokalu, począwszy od jego wzniesienia, po wykończenie i późniejsze działania związane z jego utrzymaniem, konserwacją i zapewnieniem obłożenia, stoją po stronie firmy realizującej projekt (deweloper/operator). To oznacza, że nie musisz doglądać inwestycji, by czerpać korzyści finansowe z najmu – zarabiasz, a jednocześnie możesz pracować tak, jak dotychczas.

Taki model biznesowy praktykuje np. Meta Residence w Szczyrku. To miejsce, gdzie dokonujesz lokaty kapitału w apartamentach na pobyt krótkoterminowy i dzielisz się zyskami z najmu z operatorem w stosunku 70% do 30% dla ciebie albo zapewniasz sobie gwarantowane 7% w skali roku, naliczane od ceny apartamentu bez wykończenia. Umowa podpisywana jest na okres 10/15 lat z możliwością przedłużenia. Jako inwestor zachowujesz 100% własności gruntu i lokalu. Kompleks spełnia 5-gwiazdkowy standard. Położony jest w prestiżowej lokalizacji, tuż u podnóża góry Skrzyczne, zaraz obok kolejki. Miejsce wpisuje się w kategorię premium: nowocześnie urządzone wnętrza dopełnia szeroki zakres atrakcji dostępnych tak na terenie budynku, jak i w jego pobliżu.

Lokata kapitału w apartamentach na wynajem to inwestycja z ogromnym potencjałem. Mieszkanie może stać się źródłem zarobkowania i dywersyfikacji dochodów, zabezpieczeniem finansowym na przyszłość albo miejscem, które pozwoli zaoszczędzić na częstych wynajmach związanych z wyjazdami.

Artykuł partnera

Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE