W dniu 21 maja w siedzibie

ZR Grojcowianie w Brzuśniku odbyło się rozdanie nagród Laureatom konkursu “Zdobnictwo bibułkowe Gminy Radziechowy-Wieprz”. Przedmiotem konkursu były tradycyjne i współczesne formy zdobnictwa bibułkowego. Umiejętności, którymi mogą się pochwalić Laureaci można zobaczyć na wystawie w Izbie w Brzuśniku.

Wideo: Wiktor Martosz

Niezmiernie ważnym zjawiskiem jest wykonywanie tradycyjnych form zdobnictwa bibułkowego będący najbardziej naturalną formą jego kultywowania. Zdecydowana większość złożonych na konkurs prac nawiązywała do tradycji. Wszystkie wytwory prezentują wysoki poziom wykonania, o czym świadczy przyznanie wielu równorzędnych nagród.

“Bibułkowe kwiaty „zakwitały” dawniej w góralskich izbach, podkreślając  wyjątkowość czasu świętowania. Największe możliwości zaprezentowania kunsztu zdobniczego stwarzały wieńce imieninowe. Różniły się kształtem kwiatów, konstrukcją, kompozycją, kolorystyką, wielkością, ukazując upodobania estetyczne oraz umiejętności twórczyń. Wyroby bibułkowe wykonywały kobiety we własnym zakresie, zamawiając u sprawniejszych sąsiadek jedynie bardziej skomplikowane elementy zdobnicze. Tradycje te przekazywane z pokolenia na pokolenie kształtowały lokalne gusty estetyczne. Ich odmienność w różnych częściach regionu pozwalała na identyfikowanie się ze swoim środowiskiem. Tak jak we wszystkich dziedzinach życia na wsi, tak i w tym przypadku silne wpływy miejskie, oddziałująca moda, zmiana warunków mieszkaniowych zwłaszcza w drugiej połowie XX wieku spowodowały zanikanie bibułkowych tradycji zdobniczych. Od całkowitego zaginięcia ochroniła je opieka różnych instytucji, konkursy, wystawy, kiermasze, mecenat państwa oraz zainteresowanie sztuką ludową odbiorcy spoza wsi. „Kwitły” więc znowu kwiaty w góralskich domach.” – Marek Jurasz

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom i zapraszamy do zwiedzania Izby w Brzuśniku i do kultywowania tradycji bibułkarskich w naszej pięknej Gminie Radziechowy-Wieprz.

Wszystkie
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE