Z wielką radością
i przyjemnością mamy zaszczyt ogłosić, że znana i lubiana twórczyni ludowa Maria Grzegorek pochodząca z Juszczyny otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, a jej córka Barbara Wandzel nagrodę specjalną dla wybitnego ucznia! 
 
Maria Grzegorek jest wybitną bibułkarką, gawędziarką i poetką. Życiowym celem Pani Marii jest kultywowanie tradycji rodzinnej, jaką jest rękodzieło ludowe oraz pielęgnacja miejscowej gwary. Od 30 lat bierze udział w konkursach gawędziarzy i bibułkarstwa. Występuje zawsze z własnymi pogodkami. Jest autorką ponad 150 tekstów. Jej wiersze publikowane były np. w zbiorku „Strofy spod Romanki” (1991 r.), pogodki pisane gwarą w tomiku pn. „Na góralskich posiadach” (2002r.). Pani Maria Grzegorek od wielu lat należy do stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Związku Podhalan, a także do należy do Grupy Literackiej „Gronie” przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu. Artystka od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz prezentuje swoje prace w Polsce i na arenie międzynarodowej m.in. na Dniach Polski w Pekinie, Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie, Utrechcie (Holandia), w Instytucie Polskim przy Ambasadzie Polskiej w Austrii, prezentuje się od blisko 20 lat na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Chętnie od lat współpracuje z wieloma instytucjami na terenie powiatu żywieckiego, a jej prace są obiektem wystaw m.in. w Muzeum Miejskim w Żywcu.
Tegoroczna komisja Nagrody im. Oskara Kolberga oceniła ponad 40-letną działalność naszej Twórczyni ludowej i przyznała jej tytuł Mistrza Tradycji za całokształt działalności za szczególne osiągnięcia w dziedzinie bibułkarstwa i pisarstwa ludowego.
Nasza radość jest tym większa, że to właśnie wniosek złożony przez Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz przyczynił się do nadania tej jakże zasłużonej nagrody.
Dodatkowym sukcesem jest nagroda specjalna – dla ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji - przyznana przez komisję Pani Barbarze Wandzel, także pochodzącej z Juszczyny.
Pani Basia, nie tylko uczy się od Pani Marii, ale całkowicie podąża jej śladami biorąc udział w rozmaitych konkursach oraz od lat szerzy kulturę i tradycję. Jest także pracownikiem MCK w Żywcu.
Drogie Panie, gratulujemy Wam z całego serca!
Życzymy wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów!
________________
GCKiT Radziechowy Wieprz
Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Wywiady
Gość BESKIDLIVE