REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W miniony piątek 20 kwietnia w Kinie Janosik odbyło się spotkanie poświęcone
tematowi walki ze smogiem. W Żywcu na zaproszenie Poseł na Sejm RP Małgorzaty Pępek gościliśmy m.in Wicemarszałka Województwa Śląskiego Michała Gramatykę oraz Patryka Białasa z Katowickiego Alarmu Smogowego.
 
Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Żywca i regionu, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematem. Jak rząd może skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, czego nie robi, jakie działania podejmuje w tym temacie samorząd województwa - to zagadnienie podejmowane podczas piątkowej dyskusji. Zdecydowana część spotkania jednak poświęcona była  planom budowy spalarni śmieci RDF na terenie Żywca i gminy Radziechowy-Wieprz. To natomiast kwestia, której - jak już było wiadome wcześniej - obawiają się mieszkańcy Żywiecczyzny. 
 
 Konkluzja była jednoznaczna - zachodnie państwa wycofują się z tych technologii, bo nie są wydajne, śmieci trzeba sprowadzać, palone są niewłaściwe odpady. Słuszne zatem są obawy mieszkańców Żywca. Czemu zatem mamy wprowadzać te technologie? Jak słusznie zauważył Patryk Białas, włoska mafia wyrosła na handlu odpadami.
 
Na zakończenie spotkania prezes Iwona Gaweł z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła w prezentacji technologię dla ciepłownictwa i energetyki. I taka też - zdaniem Poseł na Sejm RP Małgorzaty Pępek - powinna być zainstalowana w Żywcu i w gminach powiatu żywieckiego. "Spełnia wszystkie najwyższe, restrykcyjne normy ochrony środowiska i powietrza oraz te, które dopiero będą wchodzić w życie. To mój pomysł na smog w Żywcu, na który na dodatek możliwe jest pozyskanie dofinansowania z Unii europejskiej. System jest opatentowany, funkcjonuje w wielu krajach Europy i jest niezwykle ekologiczny. W Polsce zacznie niebawem działać w Żorach. Tak, to jest możliwe i u nas, tylko trzeba na problem smogu patrzeć pod kątem możliwości i dobra mieszkańców, a nie problemu i zysku. (...) Dodam jeszcze, że z odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na moją interpelację wynika, iż budowa spalarni odpadów RDF na terenie Żywiecczyzny jest niezgodna z Planem Gospodarki Odpadami Województwa Śląskiego na lata 2016 - 2022, uchwalonym przesz Sejmik Województwa Śląskiego. Takie spalarnie śmieci po prostu nie powinny u nas w ogóle powstać." -  dodała Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek. 
Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE