Leży w obrębie
Żywieckiego Parku Krajobrazowego, ok. 12 km na południowy zachód od Żywca. Przez miejscowość przepływa potok Brzuśnianka. Brzuśnik to wieś typowo rolnicza, leżąca u stóp Kiczory i Magury o przepięknych walorach widokowych. Na terenie wioski wytyczona została trasa rowerowa i ścieżka spacerowa Brzuśnik – Słowianka, która uraczy turystów nie tylko pięknymi widokami, ale również bogata fauną i florą.
Nazwę wsi wyjaśnia Andrzej Komoniecki w swoim Dziejopisie Żywieckim: „Brzuśnik, albo Brzuśnie, iż ta wieś jakoby na brzuścu albo brzuchu góry leży”.
Jednym z niezwykłych okazów roślinnych jest rosnący tutaj od ponad 600 lat cis pospolity– nieliczny tego typu pomnik przyrody w Europie.
Wieś posiada także wiele zabytkowych kapliczek, a jedną z piękniejszych jest Kaplica „Na Bielowym Polu” z 1924 r.Wewnątrz niej znajduje się drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem na tle Boga Ojca przedstawionego pod postacią chmury.
Na terenie wsi stoi Budynek Wielofunkcyjny w Brzuśniku posiadający profesjonalne pomieszczenia na imprezy i własną obsługę gastronomiczną, a tuż nieopodal niego nowy plac zabaw dla dzieci.
Swoją siedzibę ma tutaj kilka niezależnych organizacji,działających na terenie Gminy Radziechowy – Wieprz, są to: Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Grojcowianie z Wieprza, Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie”, Globtroter Koło PTTK Brzuśnik, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik oraz Filia Gminnej Biblioteki Publicznej.
______________
na podst. cowkulturze.pl