REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Dni Jeleśni za nami - podsumowanie!

Dni Jeleśni za nami - podsumowanie!

W tym roku XXXVII Dni Jeleśni były wyjątkowe!

Trwały aż trzy dni: Kulturalny Piątek, Taneczna Sobota i Folkowa Niedziela.
W piątek 20 lipca 2018 w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Jeleśni odbył się wspaniały koncert Andrzeja Bieguna solisty Opery Krakowskiej, wykładowcy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Krakowskiej Akademii Muzycznej. Na pianinie akompaniował Piotr Nowak oraz Weronika Nowak na saksofonie.

W sobotę 21 lipca 2018 drugi dzień Dni Jeleśni rozpoczęliśmy meczem piłki nożnej Gmina Jeleśnia- Gmina Oravska Polhora (Słowacja) na boisku LKS Jeleśnia.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni otwarto wystawę malarstwa „Nowy Stary Sącz”. Prace zgromadzone na wystawie są efektem pleneru malarskiego twórców Pracowni Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej i Klubu Malarskiego Trapez w Jeleśni. Wystawę można zwiedzać do końca wakacji letnich.

O godz.16.00 nastąpiło oficjalne otwarcie XXXVII DNI JELEŚNI. Była też okazja do wręczenia nagród sportowcom i trenerom z Gminy Jeleśnia- Jan Gawlas, Adam Kupczak, Krystyna Wróbel, Natalia Gajewska, Dawid Lange, Mateusz Piela, Marek Piela, Sławomir Góra.

jelesniadni5

Ogłoszono wyniki konkursu na najlepszego nauczyciela. Konkurs był organizowany w każdej szkole na terenie naszej gminy, głosowali uczniowie. Tytuł Nauczyciela Mistrza Roku 2018 otrzymali: Barbara Łoboz- Kapała, Paweł Kupczak, Bożena Tlałka, Marek Piela, Stanisława Jędrzejas, Agnieszka Marszałek, Anna Cendrzak, Maria Ludwikowska, Renata Dendys, Bernadetta Adamek, Barbara Pindel, Danuta Cul, Krystyna Rus, Piotr Szewczyk, Barbara Juraszek, Teresa Wojtarowicz, Aleksander Hyliński, Beata Polak, Joanna Waligóra, Aldona Studencka.

Na estradzie wystąpiły zespoły taneczne, wokalne i folklorystyczne. Podziwialiśmy pokaz mody ekologicznej w wykonaniu EKO DANCE z ZS nr 1 w Jeleśni. Zaśpiewali laureaci konkursu piosenki ROZŚPIEWANE DZIECI- Wiktoria Marciak, Marta Krzyżowska, Szymon Kormaniak, Patrycja Makuch, Weronika Wójcik, Weronika Janik. Wspaniale zaprezentował się zespół regionalny ROMANECKA z Sopotni Małej. Dużym powodzeniem cieszył się pokaz BESKIDZKIEJ GRUPY GOPR. Ratownicy prezentowali wyposażenie jakim dysponują podczas akcji ratowniczych oraz pokazową akcję udzielania pomocy poszkodowanemu w górach.

Młodzież podziwiała rapera CHUDY ZU RNM oraz żywiecki zespół SONBIRD.

Koncert zespołu IRA zgromadził ogromne tłumy publiczności. Po nim mieliśmy okazję podziwiania pokazu laserowego oraz wspólnej zabawy z DJ z Radia Bielsko.

Imprezie towarzyszyła wystawa malarstwa w sala GOK, plenerowa wystawa i kiermasz sztuki ludowej, jarmark jeleśniański.

Dużym powodzeniem cieszyły się przygotowane atrakcje dla dzieci: pokaz iluzjonistyczny, malowanie twarzy, konkursy plastyczne, konkurencje sprawnościowe, zajęcia biblioteczne ciuchcia beskidzka, lunapark, strzelnica paintball, jazda na deskorolce.

Cały dzień dopisywała piękna pogoda, więc z tak licznie przygotowanych atrakcji skorzystali zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak również turyści.

W niedzielę 22 lipca 2018 na  parkingu obok Urzędu Gminy w Jeleśni już od rana można było wziąć udział w akcji krwiodawstwa.

Niedzielna impreza zatytułowana LETNIE SPOTKANIA Z TRADYCJĄ POGRANICZA – DNI JELEŚNI 2018 realizowana była w ramach projektu WSPÓLNE DZIEDZICTWO - POLSKO-SŁOWACKA AKCJA PROMUJĄCA DOROBEK KULTURALNY I TRADYCJE POGRANICZA,

współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014- 2020 oraz budżetu państwa przez Gminę Jeleśnia. Partnerem projektu jest słowacka Gmina Klin.

Spotkania rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w oprawie góralskiej w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Jeleśni. Oprawę góralską zapewnił zespół Góralskie Nutki z Pewli Wielkiej.

Po mszy św. niestety w strugach deszczu przeszli korowodem z kościoła na plac przy władze państwowe i samorządowe, goście z Gminy Klin, UG strażacy z jednostek OSP, panie z KGW oraz mieszkańcy.

Podczas inauguracji spotkania Zastępca Starosty Gminy Klin Ľubomír Košút i  p.f. Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska powitali wszystkich zebranych.

Poszczególne jednostki OSP otrzymały też zestawy PSPR1 oraz defibrylatory.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek regionalny przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia KGW Gminy Jeleśnia.

Na estradzie prezentowały się zespoły regionalne z Gminy Jeleśnia i Gminy Klin: zespół regionalny GÓRALSKIE NUTKI z Pewli Wielkiej, kapela góralska ŁOD WCORA, OGNISKO TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ FUNDACJI BRACI GOLEC, HELIGONKARI i BABICKA z Gminy Klin, kapela góralska SOKOŁY z Krzyżowej, zespół regionalny ROMANKA z Sopotni Małej, KAPELA BLACHURY i FICKA.

Następnie wystąpił zespół muzyczny SHELKY oraz gwiazda wieczoru RUDI SCHUBERTH i orkiestra BIG SILESIAN BAND. W nocy bawiliśmy się z zespołem WHISKY.    

Oprócz wyjątkowej formuły poniesiony został również standard imprezy, bowiem plac obok Urzędu Gminy, gdzie odbywały się Dni Jeleśni, został utwardzony, zmieniono położenie sceny, lunaparku. 

Przeczytaj także

 REKLAMA