REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Ostatnie ''polaniarki'', czyli Zofia i Józefa Sordyl
Fot: Robert Wierzbicki

Ostatnie ''polaniarki'', czyli Zofia i Józefa Sordyl

Niezwykłe siostry bliźniaczki.

Nikt nie potrafi snuć opowieści tak, jak one. Gawędziarki. Wierne kontynuatorki folkloru muzycznego górali żywieckich i tradycyjnych form sztuki zdobniczej. Pracowite, operatywne, pełne pogody ducha i radości życia. Na niejednej lokalnej uroczystości spotkać można taką oto sytuację: 

sordyl4

Zofia i Józefa Sordyl urodziły się 2 maja 1945 roku w Krzyżowej. Razem mieszkają i prowadzą gospodarstwo. Śpiewają od dzieciństwa – archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Wiele zawdzięczają swojej mamie. To od niej (i od babci) uczyły się śpiewu i tańca, poznawały najstarsze zwyczaje i obrzędy regionalne.  

.Po ukończeniu szkoły podstawowej pozostawały przy rodzicach, pomagając im w prowadzeniu 5 ha gospodarstwa rolnego.  Zofia pracowała przez 4 lata od 1965 do 1969 jako gospodyni u księdza proboszcza w Bystrej Wilkowicach. Wróciła do domu, aby pomóc matce i siostrze w pracy na gospodarstwie rolnym. Następnie w roku 1970 podjęła pracę jako pokojowa w DW Pilsko w Korbielowie i pracowała tam przez 20 lat ,aż do zlikwidowania ośrodka w roku 1991. W wieku 7 lat razem z matką zaczęły uczestniczyć w próbach i występach Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” w Korbielowie,  prowadzonego przez Weronikę Łańską. Występowały wraz z zespołem „Pilsko” kilkakrotnie w Warszawie z okazji 1 maja,22 lipca, Dożynek Centralnych ;w Gdyni z okazji Dni Morza, w Krakowie-1 maja. Często występowały na Dożynkach na Psim Polu pod Wrocławiem, w Lublinie, w Nowym Targu ,Pszczynie, Pietrzykowicach, Sporyszu ,Żywcu, Rajczy, Łodygowicach , Korbielowie, Krzyżowej i Jeleśni. Razem z zespołem „Pilsko” występowały w filmie „Milion za Laurę". Działalność artystyczną ponowiły w roku 1997 organizując działalność zespołu regionalnego przy KGW w Korbielowie. Zaczęły systematycznie uczestniczyć w imprezach organizowanych na terenie Gminy Jeleśnia - Redyk ,Dni Jeleśni, konkurs Śpiewaków gawędziarzy ,Kapel i Instrumentalistów Ludowych, Hołdymas Gazdowski . Brały udział jako gawędziarki i śpiewaczki ludowe w Posiadach Gawędziarskich w Suchej Beskidzkiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu ,Milówce , Kazimierzu nad Wisłą. Prowadziły zespół „Dziewięciornik „ w Korbielowie zrzeszający członkinie KGW i młodzież z Korbielowa.

Trudno wymienić ich wszystkie nagrody i wyróżnienia, z pewnością jednak na uwagę zasługuje przyznana siostrom w 2005 roku  Nagroda im. Oskara Kolberga. 

O istotnym wyróżnieniu i docenieniu sióstr Sordyl pisaliśmu TUTAJ 

 REKLAMA

Przeczytaj także