REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Hubertusowe zmagania w Jeleśni!

Hubertusowe zmagania w Jeleśni!

Co roku, jesienią,

w Gminie Jeleśnia organizowany jest Hubertus - czyli święto myśliwych. Impreza skupia wokół siebie wszystkich miłośników koni, którzy mogą nie tylko podziwiać piękne zwierzęta, ale także mogą wziąć udział w licznych konkursach i gonitwach.

Czym jest Hubertus?

To wydarzenie organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od św. Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców). 

Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania.

W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów.

Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze w intencji myśliwych. „Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi.”

Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce.

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

 

jelesniahubertus4

W tym roku Hubertus odbył się 12.10.2019. Królem polowania został Emil Chromciak na Roju SK. W generalnej klasyfikacji wygrała Arleta Haczek na Mgiełce stajnia Połonina.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy!

jelesniahubertus5

Przeczytaj także

 REKLAMA