REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

''Sferyczny ogród badawczy'' w Sopotni Wielkiej!

''Sferyczny ogród badawczy'' w Sopotni Wielkiej!

Projekt ,,Sferyczny ogród badawczy’’

powstał dzięki inicjatywie grupy przyjaciół działających przy Stowarzyszeniu POLARIS-OPP oraz przy wsparciu firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych 2018, a także Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności UE. Pomysł na projekt zrodził się natomiast z zamiłowania do ekologii i rolnictwa, chęci przybliżenia tematyki zdrowego odżywiania się poprzez założenie własnej szklarni oraz podniesienia świadomości dzieci i młodzieży na temat zakupów zdrowej żywności. Okazuje się bowiem, że częściej preferują one słodkie batoniki i napoje gazowane niż przekąskę w postaci warzyw czy owoców. Projekt zakłada utworzenie ekologicznej plantacji w sferycznym namiocie - szklarni oraz prowadzenie w nim eksperymentów związanych z uprawą, warunkami środowiskowymi i ekologią. Projekt jest realizowany na terenie gminy Jeleśnia, wśród szkół, gospodarstw ekologicznych i na terenie siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP - Sopotnia Wielka 174, gdzie za budynkiem siedziby znajduje się sferyczny namiot. Projekt ma zachęcić dzieci do prowadzenia samodzielnych przydomowych upraw oraz do prawidłowego odżywiania się - aby wybierali warzywa i owoce zamiast słodyczy i napojów gazowanych.

Projekt realizowany jest od stycznia do końca grudnia tego roku. Związane jest to ze wspólnym przygotowaniem szklarni, siewem nasion, pielęgnacją i wzrostem plonów oraz ich zbiorem i posprzątaniem namiotu. Projekt zakłada założenie innowacyjnej plantacji jadanych upraw pod szklarnią o kształcie sferycznym, zaangażowanie uczestników do przygotowania miejsca pod uprawę, siewów wiosennych, analizie wzrostu, aż w końcu do zbioru plonów. Odbędą się wykłady i prelekcje specjalistów na temat ekologicznego rolnictwa, niezdrowego odżywiania się oraz konkurs dla uczestników, którzy będą najbardziej systematyczni w swoich uprawach. Przewidujemy także dwie wycieczki do gospodarstw ekologicznych w okolicy.

Do tej pory udało się zrealizować wiele działań. Uczestnicy wysiewali wylosowane gatunki roślin do pikowników, aby następnie umieścić gotowe sadzonki w szklarni. Odbywa się także prowadzenie quizów do punktacji konkursowej - zadania z podlewania i zadania z wiedzy o roślinach jadalnych.

Prowadzone były także pierwsze obserwacje mikroskopowe oraz badania wody i gleby (m.in wody do podlewania, gleby użytej do pikowników, gleby na terenie siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP i inne).

W szklarni znajdują się uprawy ziół, warzyw i owoców prowadzone przez dzieci i młodzież z terenu Sopotni Wielkiej. Uczestnicy projektu systematycznie podlewają i pielęgnują swoje sadzonki, z których na jesień wspólnie przygotujemy poczęstunek.

W czerwcu obyło się przesadzanie roślin z pikowników do heksagonalnych donic, uprzednio wypełniając je ziemią.

W ramach projektu zorganizowana została także wycieczka do gospodarstwa ekologicznego,,Harbaciane Pola’’. Uczestnicy projektu mieli okazję uczestniczyć w wykładzie na temat rolnictwa ekologicznego i ziół prowadzonym przez mgr inż. Annę Bednarek, która jest Prezesem Beskidzkiego Stowarzyszenia Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO. Podczas wycieczki uczestnicy projektu mieli okazję uczestniczyć także w warsztatach bibułkarskich związanych z cyklami zachodzącymi w przyrodzie. Odbył się także spacer po polu uprawnym gospodarstwa ekologicznego. Wycieczkę zakończył ekologicznym poczęstunkiem - domowe ciasto drożdżowe, chleb własnego wypieku ze swojskim masłem i dżemem domowej roboty.

W czasie projektu niektórzy uczestnicy w ramach kart owocowych dostają jako przekąskę różne owoce, odbył się także zdrowy grill warzywny.      

W szklarni będą odbywać się oprócz codziennych dyżurów poszczególnych grup (podlewanie i pielęgnacja sadzonek), wieczory z muzyką pod kopułą, nocowanie na hamakach i eksperymenty biologiczno - chemiczne. Wizja naszego sferycznego ogrodu to miejsce uprawy roślin jadalnych jak i miejsce relaksu.

W czasie wakacji w miesiącach lipiec i sierpień były prowadzone wspólne eksperymenty z dziećmi i młodzieżą, z grupami zwiedzającymi, turystami indywidualnymi. Odbywały się obserwacje mikroskopowe, quizy na temat ziół, warzyw i owoców, badania wody i gleby.

Powstało także laboratorium wyposażone w niezbędny sprzęt do wykonywania eksperymentów biologiczno - chemicznych.

Serdecznie zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Sferycznego ogrodu badawczego.

 

Przeczytaj także

 REKLAMA