Został założony prawdopodobnie

przez osadników wołoskich w XVI wieku. Wołosi byli wędrownymi pasterzami pochodzącymi z obszarów Półwyspu Bałkańskiego.

Nazwa wsi pochodzi od staropolskiej nazwy osobowej Korbiel. Według Andrzeja Komonieckiego nazwa wsi wywodzić się może od trzech źródeł. Po pierwsze – od góry na terenie miejscowości, która kształtem przypominała jakoby korba przegięta. Po drugie – od zbójnickiego powiedzenia w torbie łów, które przez lata zmiennej wymowy i przekształceń słowotwórczych utworzyło Korbielów. Ostatnia wersja mówi o rzekomym wydarzeniu z udziałem bardzo bogatego pana – Korbiela. Przejeżdżał on przez wieś i nagle z niewiadomych przyczyn zakończył swój żywot. Miejscowa tradycja wspomina zaś o strażnikach wszelkich górskich przełęczy, którymi wróg mógł dostać się do Żywiecczyzny. Do zadań tych osób należało ostrzeganie ludności i zwierzchności zamkowej przed niebezpieczeństwem. Sygnalizowano je poprzez palenie ognisk na szczytach okolicznych gór. Strażników nazywano właśnie korbielami. ( dialektologia.uw.edu.pl )

Korbielów jest miejscowością turystyczną położoną na południu Polski. Na jego terenie znajduje się Kościół i parafia pw. NMP Królowej Aniołów, którym opiekuje się Klasztor Dominikanów.  Maryja w swoim wizerunku umieszczonym w Kościele czczona jest jako Matka Boża Pani Korbielowska.

W Korbielowie działa jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce. Na zboczach Pilska zbudowano w latach 80. XX wieku Ośrodek Narciarski Pilsko oraz tuż obok znacznie mniejszy ośrodek Kolej Baba z jednym wyciągiem krzesełkowym. W 2007 oraz w 2013 roku oddano do użytku kolejne wyciągi krzesełkowe.

 Z Korbielowa prowadzi szereg szlaków turystycznych na Halę Miziową i w kierunku Babiej Góry. Najstarsza pieczęć wsi przedstawia wizerunek pucharka na podstawce i pochodzi z 1894 roku.

korbielowgminaj

Reklama

Wszystkie
Beskid997
Żywiec
Z regionu
Gmina Jeleśnia
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Wywiady
Gość BESKIDLIVE