REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Pasterskie Święto w Jeleśni!

Pasterskie Święto w Jeleśni!

Wójt Gminy Jeleśnia oraz

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni planują zorganizować 21 sierpnia 2021 imprezę folklorystyczną „PASTERSKIE ŚWIĘTO W JELEŚNI” w ramach obchodów Roku Górali w Województwie Śląskim.

Impreza rozpocznie się uroczystą mszą świętą w oprawie góralskiej Fundacji Braci Golec w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Jeleśni. Po mszy świętej nastąpi przemarsz korowodu uczestników na plac obok Urzędu Gminy w Jeleśni. Towarzyszyć im będą poczty sztandarowe, kapele góralskie, panie z KGW, bacowie pędzący owce.

Impreza ta będzie okazją do promowania pasterstwa w Beskidzie Żywieckim.Podczas imprezy odbędzie się pokaz obrzędowości pasterskiej- udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy oraz pokazanie codziennego życia na hali. Wszystko odbędzie się w przepięknej scenerii Jeleśni z widokiem na Pilsko i Babią Górę. Będzie możliwość degustacji wyrobów z mleka owczego- bryndza, bundz, oscypki oraz potraw z jagnięciny.

Pokazy te będą przeplatane występami lokalnych zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, prezentując tradycyjne pieśni pasterskie, grę na instrumentach ludowych oraz lokalną gwarę. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa i kiermasz sztuki ludowej, degustacja potraw regionalnych, pokazy dawnych prac gospodarskich, ścieżka huculska, wspólne ognisko, wystawa i ogłoszenie wyników konkursu plastycznego.

 REKLAMA

Przeczytaj także