REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Nie żyje Władysław Byrtek...

Nie żyje Władysław Byrtek...

Z ogromnym smutkiem

informujemy, że dzisiaj zmarł Władysław Byrtek -instrumentalista, śpiewak z Pewli Wielkiej.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 12 sierpnia 2021 o godz. 14.00 w Pewli Wielkiej.
Władysław Byrtek urodził się 5 kwietnia 1936 r. w Pewli Wielkiej w rodzinie wielodzietnej. Jego ojciec Karol Byrtek był znanym muzykiem ludowym, skrzypkiem, seniorem Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, laureatem nagrody im. Oskara Kolberga; matka Maria z domu Byrtek. Miał liczne rodzeństwo-Józef, Stanisława, Janina, Rozalia, Franciszek, Edward, Stanisław, Karolina, Halina, Anna, Krystyna, Władysława. Obecnie mieszka w Pewli Wielkiej.
Naukę w Szkole Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej rozpoczął w wieku 7 lat w roku 1943 i tam uczęszczał przez trzy lata. Rodzice oddali go na służbę do swojego ojca chrzestnego Karola Byrtka /nazywał się tak samo jak ojciec/, gdzie mieszkał, pomagał w gospodarstwie rolnym i od niego chodził do szkoły. Następnie w roku 1946 przeniósł się do Pewli Wielkiej Adamek do gospodarza Stanisława Hulbója i tam służył za parobka przez 4 lata oraz chodził do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pewli Wielkiej Adamkach. Szkołę podstawowa ukończył w roku 1953. Po szkole zaczął się uczyć za szewca u Władysława Smagonia w Jeleśni przez 1,5 roku, a następnie przez 5 lat w Tychach w zakładzie szewskim Władysława Trzaski. Uczył się zawodu szewca, a potem pracował już jako czeladnik.
Od roku 1956 do 1958 służył w wojsku w Elblągu. Po wojsku szewcował u Władysława Trzaski przez 1 miesiąc, potem przez 8 miesięcy w firmie z Warszawy przy budowie mostów i dróg w całej Polsce. Następnie pracował w żywieckiej Budowlance i z kolei jako szewc w Spółdzielni w Żywcu. Ożenił się w roku 1959 z Joanną z domu Klimczak, z która miał 5 dzieci: Czesław, Adam, Marian, Jan, Maria.
W roku 1960 podjął pracę w Fabryce Śrub w Żywcu sporyszu i pracował tam do roku 1985..Następnie po długotrwałej chorobie przeszedł na rentę inwalidzką, a obecnie jest już na emeryturze.
Gra na skrzypcach, dudach, bębnie, perkusji. Naukę gry na instrumentach pobierał od dziadka Józefa, a następnie od ojca Karola Byrtka, laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Początki jego kariery artystycznej to granie w rodzinnej kapeli góralskiej Byrtków na weselach i zabawach.
W latach 70-tych wraz z ojcem Karolem, bratem Edwardem grał w kapeli zespołu regionalnego „Jodły” w Żywcu.
1998-I miejsce Kapela Byrtków z bratem Edwardem w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów w Kazimierzu
1998- Złote Serce Kapela Byrtków z bratem Edwardem w kategorii kapel Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych- Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu
1998-I miejsce Kapela Byrtków z bratem Edwardem w Europejskim Konkursie Instrumentalistów w Rabie Wyżnej
1999-II miejsce w kategorii instrumentalistów w konkursie Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
1999-I miejsce z bratem Józefem w Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich w Zbąszynku
1999-I miejsce w kategorii instrumentalistów –skrzypce w II Powiatowej Przeglądacce w Żywcu
2000- I miejsce w kategorii instrumentalistów II Powiatowej Przeglądacki w Żywcu

Przeczytaj także

 REKLAMA