REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Wakacyjny obóz uczniów ''Arki Noego'' w Jeleśni!

Wakacyjny obóz uczniów ''Arki Noego'' w Jeleśni!

Jeleśnia na Żywiecczyźnie to miejsce,

gdzie w tym roku uczniowie z NSSP „Arka Noego” w Katowicach, spędzili wakacyjny obóz. Tego typu wyjazdy to już tradycja placówki, w której uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Oj, działo się! W siedmiodniowym wyjeździe brało udział 22 uczniów wraz z opiekunami, którymi w większości byli nauczyciele „Arki Noego”.

- Dla naszych uczniów była to przede wszystkim okazja do odpoczynku i zwiedzenia okolicy. Znalazł się czas na beztroski relaks w basenie, zabawy sportowo-integracyjne na świeżym powietrzu, ale także zajęcia zorganizowane. Wśród nich były zajęcia plastyczne poświęcone tworzeniu pejzaży, dla których inspiracją stały się piękne widoki otaczających nas gór, uczniowie mogli rozwinąć swoją kreatywność, dzięki klockom konstrukcyjnym korbo, tworzeniu szmacianych zabawek, czy zajęciom muzycznym, na których grali i śpiewali. Będąc w górach nie zabrakło także pieszych wycieczek. Naszym celem była Hala Miziowa i Pilsko, którego zdobycie szczytu ostatecznie zostawiliśmy sobie na inny raz. Ważnym punktem wyjazdu był warsztaty teatralne, które trwały przez cały pobyt, a których finałem był spektakl „Cztery świece”. Dzięki transmisji na żywo w internecie mieli okazję zobaczyć go wszyscy chętnie, w tym rodzice naszych uczniów - opowiada Magdalena Skorupa-Grajner, prezes fundacji „Arka Noego”.

Ideą obozów organizowanych przez „Arkę Noego” (odbył się on już po raz czwarty) jest nie tylko danie możliwości wypoczynku dzieciom, ale także czasu na zadbanie o siebie ich rodzicom (wśród nich są także matki samodzielnie wychowujące dzieci). - Opiekunami naszych uczniów byli nauczyciele oraz wolontariusze. Osoby, które są im znane, co ma ogromne znaczenie dla ich poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki wsparciu instruktorów, którzy prowadzili dedykowane zajęcia, wyjazd mógł być jeszcze bardziej atrakcyjny. Cieszymy się, że mimo znacznego wzrostu kosztów wyjazdu i ograniczonym możliwościom dofinansowania wyjazdu, wzięła w nim udział ponad połowa naszych uczniów. Kilkorgu uczniom dodatkowo towarzyszyło rodzeństwo, co pozwoliło na jeszcze większe zacieśnienie więzi między nimi. Co ważne, dla większości naszych uczniów był to jedyny wyjazd bez rodziców podczas tegorocznych wakacji - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner. Obóz integracyjny to jeden z elementów oferty NSSP „Arka Noego”. Podobnie, jak szeroki wybór zajęć dodatkowych, jakie odbywają się w szkole, czy okolicznościowe wydarzenia, jak na przykład Bieg Kolorowej Skarpety. To znana inicjatywa, która organizowana jest od kilku lat w okolicach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W szkole, która działa od 2014 roku, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę. To zasługa władz fundacji, zaangażowanego grona pedagogicznego i rodziców, a także przyjaciół, którzy zgromadzili się wokół szkolnej społeczności. Więcej informacji na stronie www.fundacjaarkanoego.pl.

Przeczytaj także

 REKLAMA