REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Za nami uroczysty i podniosły dzień: po 24 latach pracy

w Chórze Milowieckim gmina Milówka oraz Chór Milowiecki podziękował Pani Irenie Zając za dokonania i dotychczasowe sukcesy. Na ręce Pani Ireny Wójt Gminy Milówka Robert Piętka złożył kwiaty oraz podkreślił jej nieocenione zasługi. 

Tradycja śpiewania chóralnego istnieje w Milówce od dawna. W 1945 roku organista Eugeniusz Bieniek założył zespół, który jednak po pewnym czasie zawiesił swoją działalność. Jego reaktywowanie nastąpiło spontanicznie. W czasie wakacji w 1994 roku emerytowana nauczycielka muzyki, mgr Irena Zając, która wcześniej prowadziła już chóry młodzieżowe i orkiestrę dętą, zaprosiła na spotkanie swoich byłych uczniów i znajomych. Zaproponowała im współpracę. Jej inicjatywa spotkała się z tak żywym odzewem, że już po kilku miesiącach chór liczył około 40 osób. Jego członkowie to utalentowani ludzie i choć są amatorami, śmiało mogą konkurować z zawodowcami.

chormil1

 Irena Zając dyrygowała  zespołem, którego prezesem był Jerzy Bieniek, a wiceprezesem Maria Pytlarz. Akompaniują Alicja Sobel i Ryszard Bieniek. Z roku na rok chór wzbogaca swój repertuar pieśni religijnych, patriotycznych i ludowych.  Pani Irena, która śpiew i muzykę ma we krwi, prowadzenie chóru uważa za ciężką pracę, ale i wielką przyjemność. Jest kobietą bezpośrednią, pełną osobistego uroku o duszy artysty. Kiedy weźmie skrzypce do ręki, ukazuje całą swoją silną osobowość. Jest milówczanką, co z dumą podkreśla i cenionym pedagogiem. Całe życie poświęciła muzyce. - »To moja wielka miłość« - mówi. - »Bez niej nie potrafiłabym żyć«. Chór Milowiecki ma na swoim koncie uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach, festiwalach, jubileuszach, dożynkach, lokalnych uroczystościach kościelnych, państwowych i prywatnych. Większość koncertów ma miejsce w kościołach. Nie ma chyba w okolicy świątyni, w której by nie występowali. Śpiewali w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, bazylice w Licheniu, Krakowie-Łagiewnikach, Wadowicach, Raciborzu, Zawoi, Turzy Śląskiej, Uściu Gorlickim, Górecku Kościelnym, Warszawie i wielu miastach, i mniejszych miejscowościach. Chór koncertował również poza granicami Polski - na Węgrzech, w Słowacji, Austrii i we Włoszech. Ma także dwie zaprzyjaźnione parafie - Górecko Kościelne w diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Pogorzelę w diecezji opolskiej.

Wszystkie
Beskid997
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE