REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Welcome, Laliki!

Welcome, Laliki!

Jedno z pięciu sołectw Gminy Milówka,

które zamieszkuje niewiele ponad 1000 osób. Laliki leżą przy rozwidleniu drogi z Milówki na Koniaków i Zwardoń, na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. To najmłodsza miejscowość w gminie, która powstała w 1949r. przez wyodrębnienie z Szarego przysiółków: Laliki, Kasperki i Pochodzita. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli polany pod Szarem – Lalików. Za centrum miejscowości należy uznać teren przy byłej drodze krajowej DK-69, szczególnie w okolicy Szkoły Podstawowej i remizy strażackiej. Jednakże zabudowa na tym terenie stanowi jedynie kilka procent całej zabudowy wsi. Laliki, z uwagi na znacznie rozproszoną zabudowę mieszkalną posiada największą liczbę przysiółków. zaliczają się do nich Kasperki, Pochodzita, Wołowiec, Stańcówka, Doliny, Tarliczne, Pawliczne, Kubaszczyki, Fiedorówka, Węglarze, Bączki, Czerna, Burdakówka, Krawce, Szklanówka, Piekło, Mościska, Kosytówka Berkówka, Cerla i inne. 

laliki14

Wśród znanych osób pochodzących z tej miejscowości należy wymienić biegacza Janusza Krężeloka oraz biathlonistkę Magdalenę Gwizdoń.

Walorem Lalik jest niewątpliwie urokliwe położenie. Niezwykłe krajobrazy oraz liczne trasy oraz szlaki zachęcają do aktywnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą.  

W Lalikach, będących jeszcze częścią miejscowości Szare, na górze Szklankówka pod koniec II wojny światowej rozegrał się finał walk o wyzwolenie Żywiecczyzny. 

W 1948 z Szarego wyodrębniono przysiółki Laliki, Kasperki i Pochodzita tworząc nową wieś. Spośród osiedli do Lalik dołączone zostały Piekło, Stańcówka, Wołowiec, Wełniakówka, Kosarzyska, Rupienka i częściowo Rachowiec. 5 kwietnia 1949 w wykazie zwardońskiej Agencji Pocztowej do gromady Szare Gronie należały osiedla: Piekło, Stańcówka, Rachowiec, Krawce, Laliki, Wełniakówka, Pochodzita, Pańska Łąka, Kosarzyska, Rupienka i Węglarze mające łącznie 1144 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

.

Przeczytaj także

 REKLAMA