Położone w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego na

wysokości 710 m.n. p.m., niegdyś oferowało miejsca noclegowe i restaurację. Dziś Schronisko Turystyczne w Zwardonu "Dworzec Beskidzki" to piękny, godny uwagi zabytek. 

Schronisko powstało w 1932 roku, a oficjalne jego otwarcie to 6 stycznia 1933 rok. Sam pomysł jego budowy należał do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i zrodził się dwa lata przed działalnością obiektu. 

Już w latach 30. XX wieku nadano schronisku nazwę "Dworzec Beskidzki"

W 1937 roku wybudowano drogę dojazdową do obiektu oraz doprowadzono linię telefoniczną.

II wojna światowa to trudna dla schroniska lata, początkowo bowiem przekazano go narodowo-socjalistycznej organizacji pracy, a w 1940 nowo utworzonemu oddziałowi Beskidenverein z Żywca. Pod koniec wojny zrabowano większość wyposażenia oraz instalacje.

Do powojennej odbudowy przystąpiono w 1946 roku, a prace zakończono  dwa lata później. Kolejny większy remont miał miejsce w latach 1970 - 1972 i od tego czasu, z racji swego położenia na skraju miejscowości i bliskości stacji kolejowej, obiekt, w okresie PRL-u noszący imię Hanki Sawickiej, cieszył się dużą popularnością zarówno w lecie jak i zimą.

Schronisko oferowało 68 miejsc noclegowe w pokojach od 1 do 8 osobowych. Goście schroniska mieli dostęp do restauracji (75 miejsc), bufetu, bilarda, parkingu, placu z grillem oraz przechowalni nart i rowerów.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE