REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Spotkasz tu tropy

niedźwiedzia, wilka i rysia. Z pewnością zachwycić się można sięgającymi ponad 35 metrów świerkami, które w pierśnicy mierzą 50 cm. Tak wyjątkowe miejsce odnaleźć można na północnych stokach Rachowca na wysokości 600 - 700 m, na terenie Gminy Rajcza. To jeden z trzech rezerwatów - "Butorza". 

rajczarezerwat1

Został utworzony w 1961 roku i zajmuje powierzchnię ponad 30 hektarów. Rezerwat "Butorza" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Ujsoły i Żywieckiego Parku Krajobrazowego. 

Zdecydowaną większość powierzchni rezerwatu zajmuje dolnoreglowy bór świerkowo-jodłowy. Występujące w nim świerki zaliczane są do miejscowej, utrwalonej genetycznie odmiany tzw. świerka istebniańskiego. Pochodzą w większości ze sztucznych nasadzeń. W dolnej części rezerwatu świerk dość dobrze odnawia się samoistnie. 

W ostatnich latach stan drzew w rezerwacie, zwłaszcza świerków, bardzo się pogorszył. Sporo z nich obumiera. Nadleśnictwo Ujsoły szacuje, że rocznie ginie kilka procent masy drzewnej rosnącej w rezerwacie. Znaczne spustoszenia poczyniła tam wichura z jesieni 2004 r. W 2005 r. Nadleśnictwo Ujsoły wystąpiło z wnioskiem o likwidację rezerwatu. Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody nie zaopiniowała pozytywnie tego wniosku.

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE